in ,

David Morales spomína na Frankie Knucklesa

Bolo to pred rokom, keď stovky ľudí natlačených v SmartBare očakávali veľkú oslavu narodenín Frankie Knucklesa. Na programe popri oslávencovi figurovali newyorské legendy David Morales a Louie Vega, spolu s rezidentmi ako Derrick Carter, Michael Serafini a Garrett David. Inaya Day sa mala postarať o vokály a Ultra Nate priletela z Atlanty ako prekvapenie.

Spara, vysoké decibely a plno očakávania. Frankieho parties sú legendárnymi nielen kvôli neuveriteľnej hudbe, ale aj vďaka energii a vibráciám, ktoré so sebou prinášajú. Ale ešte pred prvou rannou hodinou ľudia vedeli, že niečo nie je v poriadku. Frankie sa ešte stále neobjavil a David napokon oznámil, že je príliš chorý na to, aby hral.

Teraz, o jeden rok neskôr, keď by sa Frankie dožil 60, je situácia výrazne iná. Pôvodný šok pominul a väčšina ľudí už proste len prijala ako fakt tragédiu, ktorá nás postihla 31. marca. Tentokrát nielen oslavujeme, ale aj spomíname na človeka, ktorý nám dal hudobnú inšpiráciu hodnú miliónov životov. A okrem toho aj na človeka, z ktorého vyžarovala láskavosť, láska a ktorý mal to najväčšie srdce, aké kto mohol poznať.

DEF MIX

David Morales spomína na Frankie KnucklesaDavid Morales sa stretol s Frankiem v skorých 80. rokoch prostredníctvom Judy Weinstein, megasily a matky Def Mixu, hviezdnej produkčnej spoločnosti, ktorá zastrešovala aj Frankieho a Davida. Stretnutie v jej kancelárii bolo začiatkom celoživotného priateľstva.

“Frankie bol už legendou, keď som ho stretol,” hovorí David. “Po jeho návrate do NY (zo Chicaga) bol v meste témou číso jeden. Bolo to, akoby sme boli bývali priateľmi dlhú dobu. Frankie bol jedným z najveľkorysejších a najštýlovejších, akých som v tomto biznise stretol.”

Pokračovali vystúpeniami, remixami a bolo to s Frankiem, keď David precestoval svet a po prvýkrát navštívil Grammy.

Keď sa ho pýtali, čo sa naučil od svojej “staršej sestry”, on odpovedal: “Frankie ma naučil ako byť lepším DJom, lepším producentom, lepším kostymérom – dokonca ma naučil niečo o kolínskej. Boli sme skvelý tím na cestách a strávili sme spolu veľa času.”

CHICAGO-NYC

Po tom, ako sa správy o Frankieho smrti rozšírili, bolo inšpirujúce vidieť, ako obidve mestá, ku ktorým Frankie patril – Chicago a New York – jedinečne prejavovali úctu. Počas denných hodín. David bol katalyzátorom akcie na Východnom pobreží v Liberty Theater, ktoré zahŕňalo silné záverečné vystúpenie “The Pressure” od Ann Nesby so Sounds of Blackness.

“Vďaka Bohu, že som mal Judy, Danny Madden a zvyšok Def Mix rodiny. Všetci umelci poskytli veľkú podporu. Ja a Judy sme sa rozhodli pre oslavu v jeho mene, ako protiklad k morbídnemu a depresívnemu pohrebu. Sám by to tak bol býval chcel.”

Ďalej pokračuje: “Pre mňa vždy existovalo v našej komunite silné spojenie medzi New Yorkom a Chicagom, ale toto nás ešte viac zblížilo. Je to prejavom toho, že vo svete House Music vytvárame jednotu.”

David Morales spomína na Frankie KnucklesaPríliš veľa prejavov úcty

A so smrťou prichádza oportunizmus. Je skutočne ťažké vyrovnať sa so stratou milovaného človeka, ale ako sa už stalo mnohokrát predtým, ľudia zneužijú tragédiu na ich osobné záujmy.

Def Mix rodina sa rozhodla k nespočetnému množstvu prejavov úcty k Frankiemu postaviť rázne, trvajúc na tom, že najprv musia dostať povolenie a že všetky výťažky pôjdu na Frankieho obľúbené charity.

“Je naozaj smiešne, ako ľudia písali, že Frankie je preč,” hovorí David. “Čo sa mi nepáčilo, bolo to, že ľudia, ktorí ani len neboli v jeho blízkosti, mu začali prejavovať úctu ako jeho zástupcovia. Ani nás len neoslovili, ani sa neopýtali, ako môžu pomôcť alebo prispieť, bola to pretvárka.” Napriek mnohým varovaniam, nekonečné parties a reklamné predaje čoskoro zaplavili trh.

David zdôrazňuje, že najlepší spôsob, ako vzdať hold Frankieho dedičstvu, je poskytnúť v jeho mene dar Americkej asociácii pre cukrovku, newyorskému Gay Men’s Health Crisis a novovzniknutej nadácii Frankie Knuckles Fund, založenej Eltonom Johnom. A spolu s tým tvoriť dobrú hudbu. Udržať jeho dedičstvo nažive tancovaním, len čo započujeme jeho produkciu.

Jedno z najdojímavejších videí temnej doby bolo, keď mal David príhovor na Noci Louie Vega v Cielo v New Yorku. “Frankie bol obrazom dokonalosti,” povedal. “Nikdy nezvýšil hlas, nikdy nekričal. Vždy sa vedel ovládať…

“Je pre mňa naozaj ťažké byť tu. Ja a môj brat Louie sme boli v Chicagu na Frankieho narodeninovej party a snažili sme sa o čo najlepšiu reprezentáciu, Frankie nám poďakoval a povedal, že nás má rád. Mohol som ho objať a povedať mu: ‘Chýbaš mi, mám ťa rád.’ Som dospelý muž, mám 52 rokov a nebojím sa niekoho objať a pobozkať a povedať mu, že ho mám rád. Obzvlášť ak ide o iného muža. On povedal: ’David, mám ťa rád, si môj brat.’

“Frankie bol neuveriteľný DJ. Počúvanie jeho setov bolo jazdou. Príval lásky a podpory, o akom by sa mi na tomto svete ani nesnívalo. Dotkol sa toľkých duší. Bol Nelsonom Mandelom v oblasti hudby. Vždy mal úsmev pre každého. Vždy. Nikdy ste ho nevideli mračiť sa. Dokonca aj keď nasadil vražedný pohľad… stačilo mu sa na vás len pozrieť a vy ste sa zmohli len na: ‘OK, šéfe!’

“Je mi veľmi ľúto, že som videl moje všetko opustiť nás tak skoro. Vždy je to tak, že najlepší ľudia od nás odídu príliš skoro. Jeho dedičstvo bude žiť naďalej skrze nás. Teraz je čas tešiť sa a oslavovať. A žiť, aby sme oslávili jeho prechod na lepšie miesto.

 “Dámy a páni, ak sa kohokoľvek z vás tento muž dotkol, dostalo sa vám požehnania. Nie je Boh, ale pre nás je naším bohom.”

Amen

Zdroj: 5chicago.com | Preklad: Elishia

10 otázok pre Marca Evansa

DJ CARLO a jeho hodinka HOUSE MUSIC 63