in

Zariadenie baru a vybavenie barového pultu!

Dobre navrhnutý bar musí zosúladiť náročné požiadavky, akými sú pekný najlepšie výnimočný dizajn, praktickosť, efektivita v technologickom zariadení a technologických postupoch, ale aj návratnosť investovaných prostriedkov.

Tieto požiadavky dokáže splniť len majiteľ, ktorý sa v barovej problematike vyzná. Ak nemáte dostatočné skúsenosti s tým, ako má bar vyzerať a fungovať, odporúčam využite služieb špecializovaných firiem. Tie vám dokážu odporučiť, graficky navrhnúť a samozrejme zrealizovať celý projekt. Tvorba baru, ktorý si zákazníci obľúbia vyžaduje nielen cit pre prostredie, ale aj príťažlivú myšlienku a odbornú skúsenosť. Bar musí zachytiť životný štýl budúcich návštevníkov.

Ak si to zhrnieme, tak jedinečnosť profesionálneho baru spočíva v štyroch bodoch:

  • ORIGINÁLNY DIZAJN, KTORÝ PRITIAHNE ZÁKAZNÍKOV
  • PLNÁ FUNKČNOSŤ VYBAVENIA
  • KVALITNÝ MATERIÁL A ŠPIČKOVÁ TECHNOLÓGIA ZARIADENÍ
  • BEZPORUCHOVÁ PREVÁDZKA

Osvetlenie a ozvučenie baru je rovnako veľmi dôležitý faktor. Svetlo je na prvý pohľad také automatické a všadeprítomné. Lenže také jednoduché to ani zďaleka nie je. Správnu farebnú atmosféru môže osvetlenie vylepšiť, ale tiež dokonale zničiť. Nie je totiž svetlo ako svetlo!

Osvetlenie baruSvetlo má svoju teplotu, zafarbenie a kvalitu. Rovnako tak so sebou prináša aj isté náklady, často vysoké. Pritom pri dodržaní niekoľko málo zásad môžete náklady znížiť a osvetlenie môže k plnej spokojnosti slúžiť vám i vašim hosťom dlhé roky.

Ozvučenie baru

Pri ozvučovaní si je potrebné uvedomiť aký veľký priestor ozvučujeme, aby výsledok neznel ako poddimenzovaný alebo naopak predimenzovaný. S touto požiadavkou by som sa určite obrátil na špecializovanú firmu a to hlavne vtedy, ak vám záleží na zvukovej kvalite vašich koktejlových večierkov a parties.

Zariadenie baru

Postaviť barový pult a následne vybaviť celú pracovnú časť technologickým zariadením je jedna z najdôležitejších úloh majiteľa. Bar musí byť nie len štýlovýs pohodlnými barovými stoličkami, ale z pohľadu barmana prakticky zariadený s ľahko udržiavateľným povrchom a dostatočne priestranný. Váš barman by mal byť schopný namiešať drink bez toho, aby musel urobiť viac ako dva kroky vľavo alebo vpravo.

Plán baru

V dobrom bare nesmie chýbať kvalitný profesionálny kávostroj, kúpu prípadne prenájom ktorého konzultujte s vašim dodávateľom kávy, alebo lepšie povedané, vyberte si takého dodávateľa, ktorý nepredáva len chutnú kávu, ale aj jeho podmienky kúpy alebo prenájmu „mašiny“ sú pre vás najvýhodnejšie.

Ďalšími potrebnými zariadeniami, bez ktorých sa žiadny bar nezaobíde sú profesionálna umývačka skla a výrobníky kockového ľadu a ľadovej drte. Umývačku vyberajte dostatočne veľkú a vybavenú dávkovačmi čistiaceho a oplachovacieho prostriedku. Iba vtedy dosiahnete dokonalú čistotu pohárov v ktorých budete podávať všetky svoje tekuté skvosty.

Čo sa týka ľadu, je veľmi dobré disponovať ako kockovým tak aj drveným ľadom. Pri kúpe si dajte záležať na dostatočnej kapacite zásobníkov oboch výrobníkov a rýchlosti akou sú tieto zásobníky doplňované ľadom.

Samorejmosťou v bare sú ďalej chladiace skrine na nealko, ktoré vačšinou dodá dodávateľ, chladiace zariadenie s výčapným zariadením, ak sa chystáte podávať aj čapované pivo, kvalitný barový mixér, odšťavovač na citrusy a veľké množstvo barového náradia, z ktorého spomeniem tie najdôležitejšie akými sú barové sklo, porcelánový servis na čaj a kávu, šejkre, miešacie poháre, barové lyžice, odmerky, nálievky na fľaše, barové sitká, dosku a nôž na krájanie ovocia, tácky, rôzne misky, nádoby a zásobníky, otvárače, nádoby na ľad s lopatkami, strúhadlá, madlery, mažiarik, kýbliky na sekt a šampanské, slamky, barový textil a veľa iného. Ak nie ste si dokonale istý tým, čo bude a nebude barman potrebovať, poraďte sa s nim, alebo oslovte špecializovanú firmu.

Bar

Ja myslím, že náš fiktívny bar je pripravený na otvorenie. Nesmieme však ešte zabudnúť na reklamu a marketing, ktorý je v dnešnej dobe veľmi potrebný a je super, keď nad marketingovou stratégiou začnete premýšľať už pri zrode myšlienky otvoriť koktejlový bar.

Autor: Michal Tončík

Otvárame bar – Zákony a legislatíva!

Otvárame bar – Zákony a legislatíva!

Daftpunk

Nie každý chápe hudbu Daft Punk, je to duchovná záležitosť.