in ,

Veľký človek Frankie Knuckles

Už nespočetné množstvo novinárov malo tú česť robiť rozhovor s Frankiem Knucklesom, ale mne chýba ešte jeden článok, o Frankiem Knucklesovi, úžasnom mužovi.

Každý už asi pozná príbeh Frankieho Knucklesa. Narodil sa v Brooklyne, priatelil sa s Lawrencom Philpotom, neskôr známym ako Larry Levan. Keď mal len 17 rokov, obaja pracovali na Manhattane v Continental Baths – dnes známe ako miesto, kde sa točil známy klip mladej Bette Midlerovej vystupujúcej s rovnako mladým pianistom Barrym Manilowom (Frankie tam v tú noc bol). Spolu často navštevovali podkrovie u Davida Mancusa a údajne tam vypálil dieru s kyselinou (Frankie to jednoznačne popiera). Neskôr sa presťahoval do Chicaga, aby tam rozbehol Warehouse a potom odišiel a otvoril Power Plant.

Ak by sme sa mali naučiť niečo z minulosti o house music, mohli by sme sa učiť od Frankieho Knucklesa. Je možno ako krstný otec alebo skôr otec, ktorý sa ti snaží dohovoriť, aby si v škole usilovne študoval, lebo inak to budeš neskôr ľutovať. Prešiel si všetkými tými trápeniami, ktoré dláždia cestu života a z vlastnej skúsenosti ti povie čo je najlepšie – súčasne ťa však nechá urobiť pravý opak, aby si sa poučil na vlastných chybách. ( Pozn.: nepovie ti na to, „ Ja som ti hovoril.“ )

Mal som iste svoj vlastný názor na Frankieho Knucklesa, ale bol som zvedavý, čo si myslí o sebe on sám. Nedávno, v sérii emailových výmen, som mal príležitosť opýtať sa ho na to, čo ho robí takou mimoriadnou osobnosťou, cenenou mnohými „Knuckles“ prívržencami.

Takže, kto je Frankie Knuckles?

Niekto dôverne známy. Niekto, koho vždy spoznáte. Ten, ktorého vždy stretnete v autobuse alebo vo vlaku cestou do práce, ale s ktorým nikdy nehovoríte. Niekto, kto premýšľa rovnako ako vy a má tie isté sny a ciele ako máte vy. Ten, na koho ste sa tisíckrát pozreli a povedali si: „ Toho poznám, ale odkiaľ?“

Blahoželám k vašim 50tym narodeninám! Počas kariéry ste nepadli, tak ako mnohí, za obeť drogám, alkoholu ani zdravotným problémom. Komu alebo čomu vďačíte za svoju dlhovekosť ?

Je množstvo ľudí, ktorí za mnou stáli počas mnohých rokov. Frederick Dunson ako prvý, Judy Weinstein a Top 3 uzatvára David Morales. Nedá mi nespomenúť tiež Johna Browna, Kevina Hoovera a Maurice Chaytora ( moji asistenti počas tej lepšej časti za uplynulých 15 rokov ). Ale hádam najdôležitejší je zdravý rozum.

Nechápte ma zle; pokiaľ ide o zahrávanie sa s drogami a zlyhávajúce zdravie, zažil som dni bez slnka. Napokon som pripustil, že Boh pre mňa pripravil niečo oveľa mimoriadnejšie. Nie! Nemyslím si, že napĺňam boží plán. Ale ten dar, ktorý mám, som dostal od Neho/ Nej, a využívam ho najlepšie ako viem.

Kto je váš strážny anjel a pred kým alebo čím vás ochránil? Mali ste svojich démonov. Ako ste ich prekonali?

Kto hovorí, že som ich prekonal? Som sebe najhorším nepriateľom; sám sebe som najhorším kritikom. Viem, kedy som dobrý a kedy zlý v tom, čo robím. Viem, kedy som vynaložil poriadnu námahu a kedy som bol prosto lenivý. Ale najdôležitejšie na tom všetkom je, že som s tým všetkým sám v sebe vyrovnaný. Viem, že vždy tu budú kritici a odmietavci, ktorí stoja mimo, len sa pozerajú a vravia, že by to vedeli robiť lepšie. Moja odpoveď na to je: „ Priestoru je dosť. Nech sa páči!“

Frankie KnucklesTí, ktorí vás poznajú, sa zhodujú v jednom – ste jedným z najnefalšovanejších ľudí. Ako to robíte? Aké sú vaše vedúce princípy v živote, pre ktoré ste taký zbožňovaný? Kto vás nemá rád?

Príde mi na um množstvo ľudí, ktorí ma nemajú radi, ale nedávam im najavo, že to viem. Snažím sa s ľuďmi zaobchádzať takým spôsobom akým chcem, aby oni zaobchádzali so mnou. Znie to ako klišé, viem, ale týmto sa v živote riadim. Mám len tento jediný život. Snažím sa najlepšie ako viem dávať ľuďom to, čo chcem dostávať. Ako mi zvykne hovoriť John Brown: „ Dnes ješ psa ty, zajtra pes môže zožrať teba.“

Najlepšie na tom, že mám už 50 rokov je, že som schopný rozoznať, keď na mňa niekto niečo hrá a ja poznám všetky odpovede skôr, než by dostal šancu to na mňa skúšať. A odhliadnuc od toho, nikomu z nás nie je v živote nič sľúbené. Všetci tadiaľ len prechádzame. Niektorí z nás urobia pokrokové veci a zanechajú na tejto planéte našu pečať, či už to budú naše deti alebo dedičstvo našej životnej práce. Moja hudba je moje dedičstvo. A obecenstvo pre ktoré hrám, sú deti, ktoré z tohto dedičstva budú ťažiť.

Kde budete o desať rokov?

Neviem, kde budem o desať rokov. Keď dôjde na udržiavanie house music v popredí povedomia hudobného priemyslu, mám niekedy pocit, že som v tomto biznise celkom sám. V USA je v tomto priemysle dosť ľudí, ktorí vedia kto som a ktorí v istom čase tancovali na moju hudbu. Ale oni v tomto biznise prežívajú najlepšie ako vedia.

Pamätajte, v živote existujú vodcovia a potom nasledovníci. Nikdy nebolo v mojej povahe nasledovať niekoho. Príležitostne som nasledoval svoj nos, a do akých problémov ma to dostalo…!

Frankie KnucklesPovedzte mi o vašej terajšej príležitosti v Taliansku – čo vás presvedčilo ísť do toho?

Moja aktuálna rezidencia v Taliansku je v klube Aria City. Nachádza sa na predmestí Benátok zvanom Mestre. Majitelia tohto klubu sú priatelia, pre ktorých som veľmi dlhý čas hral. V istom momente minulý rok dostali veľkolepú myšlienku, aby som v tomto klube mal rezidentnú noc. Po počiatočnom „ no, ja neviem“ , som to miesto prijal.

Naposledy som mal rezidenciu v Sound Factory Bar v New Yorku. Trvalo to od decembra 1991 do septembra 1997. Potom som sa so svojou tvorbou vybral na cesty a odvtedy cestujem stále. Takže verte mi, prijatie takejto ponuky nebolo bez obáv. Teraz som v tom už tri týždne, ide to dobre, no stále ešte čakám, že sa do toho úplne dostanem. Viem, znie to skepticky, ale keby ste robili v tomto biznise tak dlho ako ja a vedeli by ste, akí nevypočítateľní môžu byť majitelia klubov, naučili by ste sa byť opatrní.

Aria City je úžasný klub. S tou rezidenciou je to stále ešte len v plienkach. Ale viem, že sa to postupne utrasie.

Leto prišlo a odišlo veľmi rýchlo. Predtým než som začal pracovať v Aria City, nemal som šancu ani vydýchnuť si po letnom turné. Taliansko je nádherné miesto. Žijúc tu som dostal príležitosť to zistiť.

Doteraz ste poskytli stovky rozhovorov. Na akú otázku, ktorá vám nikdy nebola položená, by ste chceli odpovedať? A samozrejme, aká by bola odpoveď?

Čo? Určite žartujete.

V posledných šiestich mesiacoch zažilo Chicago množstvo zrušených housových nocí kvôli nedostatku obratu. Samozrejme, Frankie Knuckles upúta dav ľudí, lebo jeho meno je okamžite spoznateľné, ale čo by majitelia klubov, manažéri, promotéri, DJs a tanečníci mali vedieť, uvedomiť si a vykonať, aby bola akcia úspešná?

Och! Túto otázku nemyslíte vážne. Žiadate ma o to, aby som vám tu poskytoval rady, ako v „ Club Ownership/Operation and Promotion 101“. Nemôžem byť konkrétny. Títo majitelia klubov presne vedia, čo robia zle. Nemusím im to tu zdôrazňovať.

Chicago má dostatok talentu pre úspešné housové podujatia na každú noc v týždni. Akokoľvek, nie je tu dosť takých majiteľov klubov, ktorí majú talent a trpezlivosť zabezpečiť, aby takéto akcie prebiehali a boli úspešné. Nechápte ma zle, všetci to chcú, no väčšina si myslí, že keď otvoria nádherné priestory a rezervujú si najrenomovanejších a najrešpektovanejších DJs na svete, že to stačí. Ale nestačí. Zľaknú sa pri prvom náznaku prázdneho miesta na parkete.

Warehouse a Power Plant urobila úspešnými skutočnosť, že sme boli konzistentní v tom, čo sme dávali nášmu obecenstvu. Hudobne ten koncept zostával ten istý. Nemali sme potrebu byť experimentálni alebo byť pred ostatnými či kráčať s trendom. Konzistentnosť nás urobila jedinečnými. Usilovnosť nás takých udržiavala. A tie isté princípy uplatňujem vo svojej terajšej práci.

Moji poslucháči nemusia dvakrát hádať, čo dostanú. Hudobne ma poznajú. Vedia, ako usilovne pracujem, aby som ich zabavil. No nemyslím si, že chicagské obecenstvo vkladá takúto dôveru do väčšiny klubov a promotérov. Promotérov neobviňujem. Môžu urobiť len toľko, koľko im dovolia majitelia.

Biznis nočných klubov je veľmi nestály. Peniaze sa musia míňať na to, aby boli zarobené. A nemusí sa to podariť na prvýkrát. Keby však majitelia klubov vydržali dostatočne dlho, nakoniec by sa im to splnilo. Lenže v tom spočíva problém. Oni sa tak boja o peniaze, že sa zľaknú hneď, akonáhle v miestnosti nie je dosť ľudí. A väčšina majiteľov sa snaží byť trendy miesto toho, aby sa snažili byť reálni.

Zdroj: 5chicago.com | Preklad: Lucia Šotlisová

DJ Spen

Rozhovor – DJ Spen

Marc Kinchen

House Masters – Marc Kinchen!