in

„Uisge beatha“ alebo „Živá voda“

Milí priatelia. V sekcii Bar magazín sa už objavilo mnoho zaujímavých a poučných tém. V ani jednej som sa ale ešte nevenoval konkrétnemu destilátu. Dnes som sa to rozhodol zmeniť a pripravil som pre vás veľmi zaujímavý článok o whisk(e)y. Ak si niekto, komu tento zlatistý mok chutí a rád si vychutná „kališťok“, alebo niekto, kto sa chce o ňom dozvedieť viac,  v žiadnom prípade nesmieš prestať čítať.

Celý článok by som chcel venovať môjmu veľmi dobrému priateľovi Rišovi. Zaslúži si to a pevne verím, že aj ocení.

Počiatky whisky sa strácajú v histórii. Napriek tomu je však všeobecne známe, že Kelti (a to boli tiež potomkovia Škótov, Írov a Welšanov) vedeli vyrábať destilát z obilia už 800 rokov pre Kristom vzhľadom k nepriaznivej klíme pre pestovanie vínnej révy bolo používanie obilnín ako jačmeň a raž logickou voľbou. Kelti videli svoj ohnivý nápoj ako dar od bohov, ktorý prebúdzal mŕtvych k životu a rozohrieval aj tie najstudenšie duše. A tak niet divu, že Kelti whisky nazývali „uisge beatha“ – voda života, živá voda.

V priebehu 15. Storočia sa „ohnivá voda“ dostala na územie Ameriky a jako rástla jej popularita, postupne dobývala zbytok sveta. Whisk(e)y sa vyrába niekoľkými spôsobmi a preto existuje aj niekoľko jej druhov. K tým hlavným patrí sladová whisky vyrábaná z jačmenného sladu. Ak by sa k výrobe použilo len nepatrné množstvo inej obilniny, už by to bola whisky miešaná. Vynález miešanej škótskej whisky sa pripisuje Andrew Usherovi – obchodníkovi s whisky, ktorý ju v roku 1853 po prvýkrát začal predávať.

Whisky alebo Whiskey je alkoholický nápoj destilovaný z obilnín. Kvalitná whisky vzniká dlhodobým zrením v drevených sudoch, najčastejšie dubových.

WhiskyVeľmi často kvalita a používanie sudov ovplyvní výslednú chuť a vôňu whisky. Od roku 1915 bolo stanovené, že pravá whisky musí zrieť v sudoch najmenej 3 roky (cez 12 až 15 rokov). Za vek whisky označujeme čas medzi destilovaním a stáčaním do fliaš. Whisky vychádzajúca z destilačných kotlov obsahuje okolo 70% alkoholu, a preto sa pred stáčaním do sudov mierne riedi vodou na 63%. Pri stáčaní do fliaš sa riedi znovu na cca 40%.

Dve základné pravdy, ktoré platia o whisky:

    • žiadne dve značky whisky nechutia rovnako
  • 99 percent ľudí, ktorí pijú whisky tento rozdiel nespozná, pokým ich na to niekto neupozorní

Existujú celkom 4 druhy whisky, s ktorými vás chcem zoznámiť:

1.     Sladová whisky (Single malt whisky)

Škótske whisky sú obyčajne destilované dvakrát, niektoré dokonca trikrát. Medzinárodné zákonný hovoria, že každý destilát nesúci značku „Scotch“ musí byť destilovaný v Škótsku a musí byť odležaný najmenej 3 roky a deň v dubovom sude, okrem iných špecifikovaných kritérií. Whisky sa v Škótsku vyrába v piatich regiónoch: Highland, Lowland, Islay, Speyside a v Cambeltown.

The Diageo ClaiveZrelý jačmeň sa niekoľko dní máča v miestnej pramenitej vode. Nasiaknuté zrná sa nechajú (enzýmy v zrnách premieňajú škrob na sladový cukor). Vlhký, naklíčený jačmeň sa sladuje, tj. suší (najlepšie v dyme z rašeliny). Zrno sa zbaví nečistôt a pomelie sa. Vzniknutý sladový šrot sa vloží do veľkej (tzv. mutovacej) kade a zaleje sa horúcou vodou. Zvyšný škrob v šrote sa mení na sladový cukor, ktorý sa následne rozpustí. Tento cyklus preceďovania a pridávania horúcej vody sa niekoľkokrát opakuje, pokiaľ sa nezíska sladká kvapalina nazývaná rmut alebo sladina. Tá sa precedí a pridajú sa pivovarské kvasinky. Ďalšie tri dni sa zahrieva zaparuje, potom nasleduje kvasenie (fermentácia). Výkvasom obsahujúcim zhruba 5 až 9% alkoholu sa naplní rozmerný kotol, pod ktorým sa zakúri a nasleduje destilácia. Tá  sa urobí celkom dvakrát. No a to už je (teda ak ste toto všetko robili v Škótsku) pravá škótska sladová whisky. Tá sa naleje do sudov, v ktorých sa ponechá nejakú dobu, minimálne však 3 roky, ako som už spomenul predtým, zrieť. Potom práve tu, v sude (od sherry, brandy, portského či bourbonu) získa whisky svoju farbu.

Škótska sladová whisky v posledných desaťročiach zaznamenala pozoruhodný vzostup medzi najváženejšími nápojmi světa. Kurióznym spôsobom sa natom podieľala prohibícia v Spojených štátoch, kedy si Američania mohli síce alkohol kúpiť ľahko – v lekárňach, lahôdkach, trafikách, bufetoch, od hotelových poslíčkov, ale mnoho liehovín bolo veľmi nekvalitných a niektoré (Black Strap Alky, Yack Yack Bourbon) boli aj smrteľne jedovaté. Američania skoro zistili, že ak sa im podarí získať fľašu škótskej whisky, najlepšie ešte neotvorenej, budú piť kvalitný, správne odležaný a chuťovo príjemný destilát. V tomto zmysle prohibícia škótsku whisky doslova predstavila miliónom Američanov. Ďalším dôležitým okamihom modernej histórie whisky a medzníkom na jej víťaznej ceste svetom bola II. Svetová vojna. Najskôr síce spôsobila krízu celého odvetvia, pretože vláda Jej Veličenstva odmietla uvoľniť potrebné obilie a ustúpila až v okamihu, kedy pravdepodobnosť víťazstva začala hraničiť s istotou, ale vo svojich dôsledkoch, kedy do Veľkej Británie pricestovalo desaťtisíce vojakov umožnila im zoznámenie so škótksou whisky.

Druhy sladovej whisky

Sudová (vatted malt) fľaša sudovej sladovej obsahuje sladové whisky z dvoch a viac páleníc. Výrobca vás obyčajne na etikete zahŕňa prívlastkami jako je „fine“ (jemná), „Royal“ (kráľovská), „family reserve“ (rodinná zásoba), „extra special“, „old“ (stará) a dokonca „auld“ (tiež stará, ale po starom). Zamerajte sa teda skôr na chýbajúce slová „single“ alebo „unblended“ a chýbajúce informácie, názov a adresu pálenice. Nenechajte sa zmiasť slovom „pure“ (čistá), predsa by ste nečakali, že vo fľaši nájdete priemyselné splašky. Značky: Last Vatted Malt, Old Perth, Monkey Shoulder, The Six Isles, Sheep Dip a iné.. Cena: približne £30 za fľašu.

Čistá sladová (single malt) na trhu sa nachádza okolo stovky čistých sladových whisky z jednej pálenice. V poslednej dobe sa ponuka týchto whisky u nás dosť zlepšila. Bezpečne ich spoznáte podľa toho, že majú na etikete napísané „single malt“. Značky: Bowmore, Laphroaigh, Macallan, Talisker, Lagavulin, Glenmorangie… Cena: od £40, cez £500 a viac..

Jedna z tých drahších: Macallan 1928 / 50 Year Old Speyside Single Malt Scotch Whisky. Jedna z prvých 50 ročných whisky, ktoré boli kedy vyrobené. Na etikete stojí „Over 50 Years Old“. £30 000 / 75cl / 38.6%

MacallanSladová whisky z jednej várky (single-cask malt) v skutočnom živote sú zásoby tejto liehoviny dostupné iba ľuďom ako sú bankári, rockové hviezdy, poradcovia prezidentov, sudcovia, inými slovami, tí, ktorí si ju zaslúžia zo všetkých najmenej.

21.27 An Enticement of Sweet Oak, sud číslo 7, Destilovaná 22. Dec 1972, Typ sudu: ex-bourbon, Región: Speyside Deveron, Dostupnosť: 2 fľaše na svete, Cena: £440, Aktuálne k 28. 3. 2014, 10:55 GMT

Obilná whisky

Obilná whisky sa vyrába z kukurice, ktorá sa pomelie a zmieša s trochou jačmenného sladu (obyčajne v pomere 1:9). Zmes potom musí vykvasiť, než prebehne vlastná destilácia v kolonovom destilačnom prístroji (tiež Coffezho destilačný prístroj podľa vynaliezavého lakomca, ktorý ho vynašiel). Jej výsledkom je nemý lieh (silent spirit), alkoholická látka, z ktorej je možné rovnako ľahko pripravovať gin, vodku či škótsku whisky. Čisto obilné whisky, ak ich niekde dostanete – Cameron Brig a The Invergordon sú jediné dve, ktoré stoja za zmienku – sú tvorené zo sto percent nemým liehom, teda produktom kolonového destilačného prístroja a neobsahujú vôbec žiadnu sladovú whisky. Neuveriteľné ale pravdivé, „vôbec žiadnu“. Ich chuť je výrazná a sú cítiť po dezinfekcii.

Miešaná (blended) whisky

Miešaný whisky je zmes sladovej a obilnej whisky. Skôr odporúčam pokúsiť sa rozlúštiť zloženie worcestrovej omáčky, než sa snažiť zistiť, čo všetko obsahuje fľaša vašej obľúbenej miešanej whisky. Dá sa povedať, že priemerná zmes obsahuje 20 – 39% sladovej whisky, tie drahšie 40 – 50% a tie najlacnejšie trebárs len 10%. Miešaná whisky – teda to, čo si väčšina ľudí pod pojmom whisky či škótska (toto označenie sa prísne zakazuje) predstavuje, sa nevyrába príliš dlho. S miešaním sa začalo až v druhej polovici 19. Storočia (do tej doby bola každá whisky sladová). Prvá miešaná whisky sa objavila na trhu v roku 1853 a volala sa Usher’s Old Vatted Glenlivet. Vyznačovala sa tým, že nebola ani stará ani sa z väčšej časti neskladala z Glenlivetu. Patria sem značky, ktoré určite všetci veľmi dobre poznáte: Johnie Walker Red Label, Ballantine’s, Black & White, White Horse, Vat 90, Queen Anne, Chivas Regal, Passport Scotch, Long John a ďalšie.

Ostatné whisky

Írska whiskey

Áno whiskey, tak sa naozaj Írska whiskey na rozdiel od Škótskej whisky píše. A na rozdiel od Škótskej whisky sa destiluje trikrát. Na to existuje v podstate dvojaký názor. Laici tvrdia, že vďaka trojitej destilácii je Írska whiskey jemnejšia. Odborníci oponujú, že Škóti vyrábajú dokonalý nápoj dvojitou destiláciou, tak prečo by to museli robiť trikrát. Vyberte si. Za zmienku snáď stojí, že v Írsku sa pri sušení jačmeňa nepoužíva rašelina, čo je dosť zvlášnte v krajine, ktorá má na jednom hektári viac močiarov než ktorékoľvek iné miesto na zemeguli. A okrem toho Írska whiskey naozaj nie je zlá. Zo známejších značiek sú to: Jameson, Paddy, Kilbeggan, Bushmills, Medleton, Tyrconnell či Tullamor Dew. Írska whiskey sa dá tiež vyrábať zo zemiakov, vtedy sa nazýva poteen. To však za a) zákon zakazuje a za b) nie je na pitie.

Bourbon

Severoamerická whisky vyrábaná z kukurice a raže v snahe nejako nahradiť hory, údolia, rašeliniská, komárov, dážď a nacionalizmus, ktoré sú tak dôležité pri výrobe jediného nápoja, ktorý za to stojí. Napríklad: Jim Beam, Wild Turkey, Four Roses, Ten High alebo Medleys.Whisky

Sour mash

Ďalšia napodobenina pochádzajúca z bývalých anglických kolónií na druhej strane Atlantického oceána, ktorá sa tak nazýva preto, že do obilného zrna sa pridáva kyselina octová, aby sa urýchlilo kvasenie. Tiež sa občas nazýva sŕkacia whisky, pravdepodobne preto, že iba idiot by si jej dal väčší dúšok. Je možné, že idiotov je v Tennessee obzvlášť hojne, ale bude lepšie ak sa o tom nebudete zmieňovať. Z Tennessee whisky sú asi najznámejšia Jack Daniel’s či George Dickel.

Japonská whisky

Podľa istého majiteľa škótskej pálenice: „Keby ste ju pili celý deň a celú noc možno, že by vám nakoniec začala pripomínať škótsku whisky. Lenže v tom čase, by ste už najskôr boli po smrti“. Faktom je, že Japonská Suntory je najväčšou značkou na svete.

Japonská Whisky

Likérová whisky

Veľa sa diskutuje o tom, či likérové whisky jako Drambuie alebo Glayva sa vôbec dajú považovať za whisky. Podľa mňa nie. Ale odporúčam tieto diskusie vždy naťahovať do doby, až je fľaša, ktorá sa stala predmetom rozpravy prázdna.

Kanadská whisky

Kanadská vláda je pomerne veľkorysá voči výrobcom whisky a nestanovuje žiadne špeciálne predpisy. Väčšina z nich uplatňuje už použité sudy na dozrievanie, ktoré trvá tri, väčšinou viac rokov. Kanadské whisky sa vyrábajú kontinuálnym spôsobom zo zmesi obila. Jednou z najznámejších je Canadian Club, ale určite ste už videli aj iné napr. Black Velvet. Zo zvyku, ešte z doby, kedy sa používala predovšetkým raž, sa o nich hovorí ako o „rye“ ražných. To však už nie je dávno pravda. (Niektorí autori receptúr miešaných drinkov, to ale doteraz nevzali akosi na vedomie.)

 Author: Michal Tončík

Copyright

Rozhovor – Copyright (Defected)

Jamie Lewis

10 otázok pre Jamie Lewisa