in ,

Rozhovor – Petijee

Peter Urbanec alias Petijee má na konte viacero vlastných releasov, hiphopový album Únikový východ s raperom Eremenom a účasť na pražskom RBMA Basscampe. Tento rok mu vyšiel debutový album Soul Paper Scissors, ktorý sa stal albumom týždňa Rádia_FM a so živou kapelou ho predstavil aj na Pohode. Rozprával sa s ním Peter Gerbel.

Čau Peťko, aj napriek tomu že my v Nu Spirite ťa registrujeme už dlhší čas je možné že sa v našej komunite nachádzajú ľudia ktorým tvoje meno veľa nehovorí. Tak na začiatok ti poskytnem priestor na klasickú predstavovačku, kto si, odkiaľ si a aký je tvoj príbeh cesty z Prešova až do Bratislavy?

Ahoj Peťko. Aby som sa predstavil, tak ja si hovorím Petijee (Pe-ťi-je) a som producent. Dlhšie sa motám okolo hudby, no serióznejšie som začal na vysokej škole. Výšku som študoval v Bratislave. Takže prišiel som sem kvôli štúdiu a nikdy som neodišiel.

Mal si pohnútky venovať sa hudbe už od malička, poprípade bol si k nej vedený rodičmi alebo si sa k nej dostal čisto po vlastnej osi?

Pohnútky asi ani nie. V rodine ma neviedli k tomu aby som sa venoval hudbe. Čo je pochopiteľne a vôbec sa tomu nečudujem. Všeobecne u nás v rodine nie je veľa hudobníkov, teda skoro nikto. Cesta k hudbe u mňa viedla po vlastnej osi. V dobe keď kamoši v mojom okolí začali repovať, tak som chcel patriť do crew, ale vedel som, že repovať nechcem. Tak som začal robiť beaty. To ma neskôr úplne zmotalo a odvtedy ma to nepustilo.

S kamošom Romanom a.k.a. Eremenom ste vydali v roku 2014 debutový album Únikový Východ bol to tvoj prvý počin ktorý mohla počuť širšia verejnosť? Aké boli vaše inšpirácie na album? Pracovali ste na všetkom spolu alebo ste si každý riešili svoje, ty beaty a Roman texty?

Áno, áno. Únikový východ bol pre mňa prvý počin, ktorý vyšiel. Inšpirácie boli zo života ja viem, klišé odpoveď, ale už je to tak dávno, že mám problém si úplne vybaviť základné pohnútky. V každom prípade, dôvod prečo rád robím s Romanom je práve to, že to často vzniká v štúdiu. Keď pracujeme na hudbe, tak často sme v jednej miestnosti. Ja to mám rád, je tam zrazu človečina.

Bol Eremen pri úplných začiatkoch tvojej kariéry producenta a aký ja váš spoločný príbeh vôbec?

Dá sa povedať, že áno. Ja som ešte v Prešove mal inú crew v úplných začiatkoch. Mali sme „štúdio“. Tam raz prišiel Roman nahrať pesničku a tam sa to niekde začalo. Začiatok našej hudobnej spolupráce sa datuje na január 2011. Stále mám tých 6 beatov čo som mu poslal v dropboxe.

Petijee & Eremen

Únikový Východ a zopár tvojich daľších počinov vyšlo pod vydavateľstvom ajlávmjuzik, ktorého hlavu MtotheG sme mali my na našej júnovej obálke. Ako si začal s ajlávmjuzik spolupracovať a čo ti toto spojenie prinieslo?

Ma meno MtotheG. Spoločný menovateľ v tomto stretnutí bol práve Eremen, ktorý ho poznal skôr. Ten nás predstavil. Ako ľudia a hudobne sme si veľmi sadli, čo je taký malý sviatok, keď sa také niečo udeje. Spoločné stretávania vyústili ako si už spomínal v to, že sme sa dostali do ajlavmjuzik crew. Nebol to cieľavedomý proces, ale prirodzený vývoj a tak to je najlepšie. MtotheG je vlastne prvý človek ktorý ma bookoval na hranie (whoop whoop)

Je ajlávmjuzik jediné vydavateľstvo pod ktorým si vydával?

Môj producentský debut „Soul Paper Scissors“ som vydal a spolupracujem s vydavateľstvom Humble Grooves, za ktorým stojí DJ Pufaz. Humble Grooves sa snaží vydávať práve producentov a teda inštrumentálne veci. DJ Pufaz je veľký fanúšik „beat scény“ a veľmi ma teší a lichotí, že môžem s ním spolupracovať a že je to kamarát.

Dostávame sa k tvojej súčasnejšej tvorbe a to konkrétne albumu Soul Paper Scissors ktorý výrazne zarezonoval nie len Slovenskou scénou. Ako dlho si na ňom pracoval? Mal si nejaké inšpirácie prípadne konkrétne vzory ktorých tvorba sa môže odrážať na albume?

Prvá idea na tento album prišla v júni 2016. Teda, aby som to uviedol na pravú mieru, mal som podnety, ktoré som chcel vyjadriť. Úplne bez toho aby som uvažoval, že to raz bude album, a aha, stalo sa. Konkrétne vzory som nemal. Určite tam je počuť čím som ovplyvnený, ale snažím sa držať hesla „Do your own shit“ (Waajeed)

Na albume máš aj dve hosťovačky, môžeš mi povedať viac ako si sa k nim dostal a ako spolupráca prebiehala?

Miles BonnyJosephine. Internet vs. Osobne stretnutie. Spevák a gitarista. S Jožkom sme sa stretli na RBMA Bass Camp v Prahe. Už vtedy sa nám veľmi dobre spolu tvorilo, tak keď som začal vôbec nejak dávať album dokopy bol medzi prvými kto mi napadol. Pesničku sme nahrali v obývačke jedno letné popoludnie.

A to je to čaro keď s priamo s tými ľudmi.

Budem si stále pamätať okolnosti, ako sme to robili. S Milesom je to úplne iný príbeh. S ním spolupráca začala na základe podnetu DJ Pufaza, ktorý sa s ním pozná. Poslali sme mu pesničku, ktorá ho zaujala. Nahral. Poslal. Ja som zaranžoval a upravil. Super na tom je to, že sa veľmi podarilo trafiť klinec po hlavičke, napriek tomu, že to vzniklo cez internet. Keď došiel mail s prvou verziou, tak som skákal 2 metre do výšky.

Soul Paper Scissors dostal tvoju tvorbu aj do zahraničia, dokonca až na severoamerický kontinent. Aký to je pocit a ktorá odozva zo sveta ťa teší najviac?

Ten pocit je úplne surreálny. Hlavne ten moment, že počúvaš svoju obľúbenú rádio show v utorok doobeda a zrazu tam zaznie tvoja pesnička. Skvelé. A to je ta odozva, ktorá ma potešila najviac. To, že to hráva Anthony Valadez vo svojej show na KCRW je top.

Pár krát som videl viacero inštrumentov na ktorých tvoríš. Pokiaľ to nie je tajomstvo môžeš nám povedať aká ja typická genéza tvojej produkcie a s čím pracuješ najradšej? Ovládaš aj nejaké hudobné nástroje?

Ten proces sa tak nejak časom obmieňa. Aktuálne je to hlavne Ableton Live a všelijaké pluginy do toho. Čo sa týka nástrojov, tak hlavne používam klávesy.

Pred časom si sa zúčastnil pražského Red Bull Music Academy Base Camp. Ako celý event prebiehal, predstavoval pre teba výzvu a čo z toho vzišlo?

Celý ten event bol fantastický. 4 skvelé dni plné hudby, skvelých ľudí a priateľskej atmosféry. Celý ten zážitok mi veľmi veľa dal. Skvelý boost vôbec do tvorby ako takej. Vznikla z toho aj kompilácia, ktorá je dostupná na Soundcloude. RBMA Bass Camp Prague 2015. Odporúčam vypočuť.

Viem že v poslednom období si sa okrem produkcie a DJ-ingu pustil aj do spolupráce so živou kapelou.

Áno, so SPACE CATS. S chalanmi sme sa dali dokopy po prvý krát kvôli koncertu v relácií Pohoda_FM a prišli sme na to, že takto chceme hrávať. Ja sa len teším, že hudobníci tohoto kalibru chcú hrávať moju hudbu a verím že táto spolupráca bude dlho ešte pokračovať a že budú aj spoločné pesničky.

Pracuješ momentálne na nových releasoch poprípade niečom inom čo ešte stojí za zmienku?

Stále pracujem, málokedy kaprujem. Niečo samozrejme chystám, ale nič čo by som chcel už promovať. To si nechajme na inokedy.

Na záver ti dávam priestor kde môžeš vytrúbiť všetko čo máš na srdci.

Hudba je super. Venujte jej čas, môže Vám to zlepšiť život.

Zdroj: nuspirit.sk | Rozhovor: Peter Gerbel

DJ Kinet - Nu Spirit_FM

Júlový kinetorial: o DJoch so šedinami a našej 90s párty

ThomasDeXter

ThomasDeXter – Live @ Sasazu 14.07.2017 | Closing hour