Tomáš Chalupa alias BJ Piggo patrí medzi dôležitých členov urban kultúry hiphopu, ktorú úspešne vyváža aj za hranice Slovenska. O djingu, hraniu na eventoch ako Justé Debout či Red Bull BC One, a prvom ročníku Universal Playground.

Ahoj Tomáš, hneď na úvod nám povedz, kedy si sa prvý krát stretol s urban kultúrou hip hopu, a čo ťa viedlo k tomu sa naplno venovať práve djingu?

Prvý krát to bolo niekedy na strednej škole, Flying steps klip a Bomfunk Mcs bol ten spúšťač, kedy som sa začal aktívne venovať hip hopovej kultúre. Sranda, lebo prvú hudbu, ktorú som počúval bol house a techno, čo som pochytil od staršieho brata. Robil som si vtedy cd výberovky a hrával na školských párty. Keď som objavil gramofóny a platne, svet sa mi otočil o 180 stupňov, hneď som predal cd playeri a požičal od maminy na gramce, ktoré mám vlastne doteraz, je tomu 13 rokov.

Vieš si ešte spomenúť na svoj prvý vinyl v živote?

To by možno vedel povedať Robko (junior), ktorý v tej dobe pracoval v NoTape, v podstate jedinej relevantnej kamennej predajni v Bratislave, ale ak to nebol prvý tak jeden z prvých vinylov som mal Vec – Si sereš do huby.

Máš čas na počúvanie aj inej hudby, ako tej čo hrávaš bežne v kluboch? Ak áno, čo si pustíš napríklad pri varení (ktoré máš vraj veľmi rád)?

Určite, hudba je každodenná súčasť môjho života, a od rána do večera mi doma hrá. Spotify, Apple Music, Rádiá, Soundcloud. Všade je dobrá hudba. Čo sa týka varenia tak pri varení sa mi striedajú dve hudobné nálady a to je Kubánska hudba a HipHopovo/Soulová.

Ešte v roku 2011 si bol vôbec prvým hosťom Hip Hop Reality show (týmto zdravíme Osťa!), ktorá si za 6 rokov vybudovala dôležité miesto v komunite. V čom vidíš rozdiel medzi Piggom 2011 a Pigom v roku 2017?

Za ten čas som sa veľmi vyprofiloval, našiel som svoj sound a to čo chcem ľudom odovzdať na párty.

Rád vytváram príbeh, atmosféru, rád hrám hudbu s odkazom, názorom a myšlienkou, mám rád hudbu ktorá vo mne prebudí všetky tie pozitívne emócie – lásku, šťastie a rôzne druhy eufórie.

Ja si myslím, že hudba má byť úprimná, má byt slobodná a to má v tebe aj vyvolávať. Chcem aby sa ľudia na parkete usmievali, bavili a zároveň vzdelávali. Rád prekvapujem sám seba a ľudí a preto sa snažím hľadať a hrať hudbu ktorá je neznáma a kvalitná.

Tvoj životopis zahŕňa niekoľko etablovaných svetových eventov, ako Red Bull BC One, Street Dance Festivaly, či Juste Debout, ktorý si sa v roku 2017 rozhodol priniesť vôbec po prvýkrát aj na Slovensko. Čo ťa k tomu viedlo?

Ja som Juste Debout chcel priniesť na Slovensko už dávnejšie, ale nakoniec sa mi to podarilo až teraz. Som veľmi šťastný, že opäť môžem priniesť na Slovensko svetové mená a kvalitu, ktorá nás nakopne a inšpiruje zasa na ďalší rok. Ja žijem fakt nádherný život, cestujem po svete a hrám hudbu a za to z veľkej časti ďakujem tanečnej scéne, takže si myslím, že toto je také malé ďakujem, ktoré chcem vrátiť ja späť do komunity.

A čo hranie v Nu Spirite a práve jedna z nocí ktorá predchádza tomuto eventu? Kto sa na nej predstaví a prečo si sa takto rozhodol?

Universal Playground NIGHT je iba časť z festivalu ktorý sa bude konať cez víkend od 17-19 februára. V rámci toho festivalu budú prebiehať parties, koncerty, workshopy, diskusie, semináre atď. Piatkový večerný program začína v Nu Spirite a pôjde o Djskú párty, kde som pozval umelcov, ktorí spadajú do konceptu celého festivalu, či už hudobne alebo ľudsky.

Z neďalekého Česka príde Dj Jeffology a Radimo, ktorí zahrajú spoločný dj + saxofón set, z Ruska trio Matryoshki in Jazz, ktoré predstavia svoje obľúbené jazzové, jazz fusion či broken beatove tracky, z Holandska to je Dj Lucas Benjamin s jeho jazz/funk/hiphopovým setom a na koniec headliner večera, Juhoafrický dj a producent Boddhi Satva, ktorý je definícia afrohouse kultúry a má za sebou 3 producentské albumy a nespočetne spoluprác. Bude to veľkolepé.

Vieme o tebe, že sa aktuálne sťahuješ do nového bytu. Ako to všetko stíhaš popri všetkej tej práci, ktorú máš?

Keďže v tomto čase som už nasťahovaný a všetko sa dostalo konečne do normálnych koľají a normálneho denného režimu, tak to už v podstate stíham. Ale posledné 2 mesiace života v nejakom medzi priestore boli dosť náročné hlavne psychicky. Pracovať každý deň po reštikách a baroch nebolo najpriaznivejšie ani najproduktívnejšie obdobie.

Vráťme sa k tomu klubovému životu. Čo hovoríš na súčasnú situáciu v Bratislave a na Slovensku. Čo by si zmenil a čo na druhej strane považuješ za jedinečné?

Páči sa mi, že sú tu vyformované komunity ktoré podporujú to čo ich baví. DJi a promotéri, ktorí sa o to starajú a snažia sa sem prinášať zahranične mená, nie preto lebo tie naše by neboli kvalitne ale preto lebo vedia, že každý jeden umelec ktorý sem príde posunie tuto scénu ďalej.
Taktiež sa mi páči, že sme jedna z krajín, kde sa ľudia vážne bavia v kluboch, tancujú, hulákajú robia kraviny, skrátka sú uvoľnení a dokážu vytvoriť nádhernú atmosféru. Je iba jediná vec, ktorú by som rád zmenil.

Chcel by som apelovať na Djov aby sa nebáli byť sami sebou, nebáli sa hrať to čo oni chcú a nie to čo „funguje“.

Stereotyp zabíja posun a niekedy mám pocit, že pre mňa fundamentálna časť Djingu – Diggin aka po slovensky diggovanie sa vytráca. Stále tu ale máme mená, ktoré to pochopili, a treba si nich brať príklad.

Zaujalo ťa niečo aktuálne aj na domácej scéne? Má slovenská hudba už ten “svetový zvuk”?

Domáca scéna ma zaujíma a máme svetový zvuk, ktorý pre mňa nie je ten americký template na pieseň. Svetový zvuk je pre mňa to, keď umelec presne vie čo chce a ako to má znieť. Takže aj my ako Slovensko a slovenskí producenti prispievajú a vytvárajú svetový zvuk. Jimmy Pé, FVLCRVM, Petijee, IF, Krok Spet, Medial Banana, Dalyb, Gumbgu, Stratasoul, Fallgrapp, Zdenka, Bulp atď.

Bj Piggo

A čo hovoríš na aktuálnu hip hopovú scénu? Je slovenský hip hop niečím osobitý alebo iba kopíruje trendy z USA? Predsa len, hip-hop patrí aktuálne viac medzi mainstream ako underground, no aj napriek sile ho stále veľká časť Slovákov nepovažuje za “hudbu” z rádia. Čím to je?

Nemôže ho považovať za hudbu z rádia, keďže ho rádia nehrajú. Mrzí ma najmä to, že Radio_FM nemá v rotáciách aj novú vlnu hip hopu. Rádia skrátka nestíhajú dobu. A tak sa väčšina dobrej hudby vydáva iba na internete.
Ja v hip hope hlavne hľadám odkaz a postoj, niekde vo víre selfies a páčikou interpreti zabudli, o čom vlastne hip hop je, že je to hnutie, názor, že slovo má silu a vie poukázať na všetko, čo sa mi páči ale hlavne nepáči. Party, drogy, fashion a sex tu bol vždy a bude, ak je ale toto všetko, čo mi chceš ako umelec povedať, nemáme sa o čom rozprávať. Egotripy vedia byť trefné a zábavné, ale ak na tom postavíš kariéru, tak je to pre mňa prázdne, samá voda.
„Když to zapnu slyším 00 nič tak to vypínam
Na obloze je jich hodne ale na stage chybí stárs“ ©Idea

Ako sme spomínali, 17. februára sa u nás koná Universal playground night. Ktorých 5 trackov najlepšie vystihuje Universal Playground sound?

D’angelo – Spanish Joint
Jordan Rakei – Talk To Me
Estere – Cruel Charlie
Slakah th beatchild – The Answer
Nate James – Pretend

13. A tu už máš priestor na na pozdravy!

Ked’že je to pre mňa fakt dosť veľká vec a pocta byť na obálke Nu Spirit programu, (od kedy som začal hrať akcie som si odkladal tieto programy všade, kde bolo moje meno) tak zdravím rodinu a kamarátov a všetkých ľudí, ktorým sa páči čo robím a vďaka ktorým v tom môžem pokračovať. Nerobím to pre vás, robím to pre seba a o to krajší je to pocit, keď ti niekto rozumie. ĎAKUJEM

Piggovi ďakujeme za rozhovor! Vidieť ho môžete 17.2. v Nu Spirit Clube na Universal Playground Night.

Universal Playground FestivalZdroj: nuspirit.sk

ROZHOVORY Rozhovory zo Slovenska