in ,

Rozhovor – ThomasDeXter

Na svojom webe nám neustále prinášaš zaujímavé informácie zo sveta hudby, spovedáš ľudí okolo seba, a tak je najvyšší čas, aby sme si posvietili aj na Teba a zároveň sa Ti týmto rozhovorom aj poďakovali za skvelú prácu, ktorú za sebou zanechávaš.

Ale poďme pekne od začiatku. Kedy si si uvedomil, že hudba a DJing sú pre Teba tou správnou cestou, ktorá Ťa môže priviesť k sebarealizácii a naplneniu?

Na tento moment si pamätám, ako by to bolo včera, bol 26.12.2005 a ja som stál na parkete ešte vtedy označovaného podniku za Club, Ministry Of Fun vo Zvolene. Hral DJ Tráva. Už skôr ma zaujímala House Music! Tento večer bol pre mňa niečím novým, proste sa mi to páčilo, ako sa ľudia vedeli baviť na skladby ktoré nepoznali, celý dav sa vlnil ako pod vplyvom extázy. Vtedy som som pochopil, že som sa konečne našiel, chcel som byť na jeho mieste a vedieť hrať s LP a baviť publikum na moju hudbu, moju House Music.

Na vlastnej koži si zažil časy, keď DJs boli rešpektovaní a za svoju prácu aj seriózne ohodnotení. Myslíš, že sa Ti ešte takéto obdobie podarí zažiť a v čom by si videl možný spôsob nápravy?

Moje začiatky v DJingu boli v roku 2006 a zhruba do roku 2010 to bolo pre mňa magické obdobie. Spoznal som behom 6 mesiacov ľudí ako sú Braňo DJ, ktorí ma do toho celého vtiahol, na základe môjho prvého setu nahranom u mňa v garáži.

ThomasDeXter a& Braňo DJPo jeho vypočutí mi okamžite volal, jeho otázka znela, Chceš hrať? 30.06.2006 som sa ocitol na pódiu s Braňom DJ a Izzym (Ministry). Vďaka nemu som zažil neopakovateľné party a spoznal významných ľudí, DJ Carlo (Cafe Del Fun), DJ Truhlik (Cafe Del Fun), DJ Breeth a mnoho iných.

ThomasDeXter & Michal BreethÁno, zažil som víkendy, kedy som za 6 hodín hrania dostal honorár 15 000 SK. Citeľný problém nastal s príchodom krízy a rozmachom MP3 a DJ konzol. Vzniklo u nás veľa DJ´s, ktorí si kúpili laptop a nelegálne si stiahli hudbu a ich honorár sa pohyboval na hranici mojich nákladom za platne, a častokrát to bolo konzumné v bare. Mnoho krát mi bolo povedané, prečo ti mám dať 200 eur, keď “Janko Hraško“ mi to zahrá za 50 eur? Dnes si majiteľ podniku nepozve DJ kvôli kvalite, ale kvôli cene!

Možný spôsob nápravy?

Prial by som si, aby to bolo ako v Afrike, pred niekoľkým rokmi, kde bežné rádio stanice hrali House Music.

Určité podniky, ktoré sa tvária ako kluby, by mali vychovávať! Učiť ľudí k inej hudbe a prinášať rôznorodosť štýlov. Ako príklad by som uviedol NuSpirit Bar a Club v Bratislave, kde si každý nájde to svoje a popri tom okúsia niečo nové. Mne sa páčil VEC a jeho pohľad na Hip Hop…smiech.

Veľká masa ľudí na Slovensku slepo počúva komerčné stanice, ktoré človek rozlíši niekedy iba podľa džinglov, a ich playlist je každý deň rovnaký s malou obmenou. Ak by sa tieto stanice zapojili do výchovy, popularita House Music by bola omnoho väčšia.

Preto spočítam kluby na Slovensku na 10 prstoch!

Zásadný problém je aj v tom, že DJ´s na Slovensku sú figúrkami majiteľov podniku, ktorí im diktujú, čo majú hrať. To určite nepatrí do klubov!

Problém je aj to, že ľudia majú popletené hudobné žánre. Dnes sa každý mladý DJ tvári, že on hrá House Music, a pritom nevedia o jej vzniku skoro nič. Takže ju vlastne nepoznajú.

Problém vidím aj v ľuďoch, ako by sa báli objavovať aj inú hudbu. Teraz nemám na mysli iba House Music, ale vo všeobecnosti. Čo je zlé na jazze, funku, soule?

Tento stav je alarmujúci nielen u nás, ale celosvetovo, upozorňujú nato už aj Daft Punk, DJ Sneak alebo Austrálčan Sonny Fodera.

A takto by sa dalo debatovať dosť dlho.

V živote sa veci neustále menia a nikdy nič neostáva rovnaké, aj keď by sa to na prvý pohľad tak mohlo javiť. Tvojim prívržencom určite neunikla zmena zvuku Tvojich setov…

Od prvej chvíle ma formujú vydavateľstvá Purple Music a Defected. V začiatkoch som hrával prevažne Vocal House, Soulful House, Funky House, prípadne Jazzy House, Latin House v doprovode live pekrkusií. Tieto odrody housu stále milujem. Človek sa ale vyvíja. Vo veľkej miere som mal stále radšej Defected. Sledujem ich už od roku 2006 a aj oni samotní prešli zmenou zvuku. Posledné sety v IMPORTANT podcastoch vypovedajú o tom, že som sa ocitol vo vodách deep housu, niekedy v tech-house, v ktorom nesmie chýbať vocal. Ďalší, kto ma ovplivnil, je zvuk DJ Chusa, jeho svižné skladby ma vedia stále zobudiť.

Trochu som sa obával, ako zmenu zvuku príjmu ľudia. Tento zvuk ma oslovuje skoro rok, ale až po 5 mesačnom pobyte v Prahe, kde som každý víkend chodil na výborný deep house do Klubovny 2 Patro (vedľa Roxy) som sa iba upevnil v tom, že toto som teraz ja!

Mal si obdobie, kedy si sa hudbe až tak intenzívne nevenoval. Rozmýšľal si už aj počas neho o návrate na scénu, alebo to prišlo “ako blesk z jasného neba” a Ty si v určitom bode pocítil potrebu pokračovať?

Nevenoval som sa hudbe skoro rok. Rok 2012 bol pre mňa najhorším rokom v mojom živote. Udiali sa zmeny v osobnom živote, ktoré ma maximálne znechutili a nemal som ešte energiu sa zaoberať chaosom na našej scéne, ani som nechcel. Naskytla sa možnosť ísť do Prahy, kde som strávil 5 mesiacov a oddýchol som si od všetkého, čo sa stalo.

V Prahe som bol svedkom, že ľudia sa dokážu baviť na deep house o tempe 123 BPM, to ma asi tak vnútorne naštartovalo, skúsiť to celé od začiatku aj prostredníctvom nového webu.

Klobúk dole, vrátil si sa naozaj vo veľkom štýle, so skvelými nápadmi, plný odhodlania nevzdať sa a bojovať za to, čo máš rád a za to, čomu veríš a my sme sa stali svedkami zrodu projektu Important In The House. Prečo práve tento názov a ako by si projekt v stručnosti charakterizoval Ty ako jeho autor? Čo bolo podnetom k jeho vzniku?

Important v preklade znamená dôležitý. Myslím si, že práve teraz je ten pravý čas hlásať, že kvalitná hudba je dôležitá. House Music je dôležitá, každý jeden underground žáner je dôležitý a nesmie v našej krajine zapadnúť prachom. Projekt som zakladal na základe určitých skúseností, ktoré som nadobudol behom 6 rokov.

Important ma základ v kvalitnej House Music, pohybujúca sa od Vocal Housu cez Deep House a končiaca niekde pri Tech-House.

Tento široký záber je výhoda v tom, že vieme ponúkať kvalitné vystúpenia pre kokteilové podniky, a rovnako pre kluby, festivaly v doprovode hudobníkov.

Nedávno som prekladala článok o Sonny Foderovi, kde ho nazvali pilierom undergroundu. Vtedy mi mysľou preblesla asociácia s Tebou, že Ty si vlastne jeden z pilierov slovenského undergroundu…

Je príjemne zistiť, že si to niekto o mne myslí…smiech. Ďakujem. No myslím si, že takýchto ľudí tu máme viac, spomeniem Breetha, vďaka ktorému máme možnosť počúvať reláciu 4 Elements na Rádiu FM, Slavo C, Pappi, Braňo DJ, GRINing alebo Martin Haberland.

Určite však aj v Tvojom úspešnom ťažení prídu chvíle, keď Ti je ťažšie a potrebuješ dobiť baterky. Čo je Tvojím hnacím motorom, ktorý Ti pomáha prekonať aj takéto obdobia?

Únik do prírody, hlavne vysokohorská turistika. To ticho, vzduch, príroda, reťaze. Pocit adrenalínu…smiech u mňa vo forme Snowboardu.

ThomasDeXterNoci strávene debatou s mojimi kamarátmi a dobrej fľaše ríbezľového vína…smiech.

Do sveta hudby a DJingu si zrejme vstupoval s určitými očakávaniami a plánmi. Do akej miery sa Ti podarilo tieto plány naplniť? V akej fáze svojej púte sa nachádzaš?

Na základe vlastnej skúsenosti môžem povedať, že čo si vysnívate a idete si za tým, splníte si to.

Nemal som veľké očakávania, priznám sa. Nahral som svoj prvý set u mňa k garáži…smiech. O niekoľko dní neskôr som napisal e-mail Braňovi DJ, s prosbou o vypočutie a posúdenie, či to má zmysel, o čo sa snažím. O 40 minút prišiel telefonát a už som bol v tom po uši.

Niekedy sa úplne náhodne skontaktujete s človekom a ten vás vystrelí vysoko.

Momentálne som vo fáze nového žačiatku, je to ťažké, ale verím, že výsledok bude ohromujúci nielen pre mňa, ale pre celú scénu.

Spomenieš si na nejaké momenty z Tvojej kariéry, ktoré Ťa výrazne prekvapili, či už v dobrom alebo zlom zmysle slova?

Moje prekvapenie, ako som už spomínal, bolo, keď si môj prvý set vypočul Braňo DJ a behom 40 minút prišiel telefonát s otázkou ,Chceš hrať?

A tie zlé momenty mám na akciu, ktorú som robil ako úplne prvú. Počas večera do podniku nakráčal synček, akože mafián, a vyťiahol na nás nôž a neskôr aj pištoľ.

Keby si mohol žiť svoj život odznova, urobil by si niečo inak?

Určite by som si nezobral hypotéku, ktorá ma obrala o všetko!

Máš na srdci ešte niečo, čo sme nespomenuli a o čo by si sa chcel s nami podeliť?

Chcel by som odkázať hlavne mladým DJ´s, aby viac študovali žáner, ktorý údajne hrajú, lebo oni sami majú niekedy pomýlene pojmy, tým pádom privádzajú ľudí do omylu.

Autor: Elishia

Sonny Fodera

Sonny Fodera – Pilier Undergroundu!

festival Movement

Festival Movement dospieva