in ,

Rozhovor – Shifter

Stojíš za zrodom SweetCup večerov v Bratislavskom NuSpirit Bare, spomínaš si na úplne prvú akciu?

Samozrejme! Vtedy som sa do NuSpirit baru definitívne zamiloval.

Ako si sa dopracoval k názvu SweetCup?

Chcel som, aby bol názov večera výstižný, aby hovoril o tom, aké pocity budú mať jeho hostia. Pred tým než začnem v bare hrať, vždy si dám jedno espresso, pohodlne sa posadím, porozprávam sa s kamarátmi a počúvam hudbu, ktorú mám rád. To isté by mal zažiť každý, kto príde.

NuSpirit Bar alebo Club ja osobne vnímam ako jeden z mála dobre fungujúcich priestorov, kde je ťažké sa dostať ako DJ. Chápem, že si vyberajú kvalitu. Kedy nastala medzi vami spolupráca?

Asi niekedy pred 5-6 rokmi, keď som sa presťahoval do Bratislavy. Pre mňa to nebolo až také ťažké. Odohral som prvý večer a ďalší termín už prišiel automaticky. Isteže počet ,,djov“ len na Slovensku rastie každým rokom o stovky až tisíce a nemôže tam hrať každý. Vieš, Nuspirit nie je len názov baru a clubu, ale je to predovšetkým komunita skvelých ľudí, ktorí majú spoločný cieľ. Rýchlo kvasený komerčnýDJj to ťažko pochopí, lebo pre neho nie je prioritou kvalita, ale peniaze a popularita. Škoda, že nemáme na Slovensku viac podobných podnikov. Potom by sme nemali pocit, že je v Nuspirite pretlak.Nu Spirit BarPo mojom návrate na Slovensko som znovu navštívil Nuspirit Bar s cieľom si ťa prísť vypočuť, neušlo môjmu zraku, že po tvojom boku stála nová, mladá krv Bafko. Ako započala Vaša spolupráca?

Bafko chodil pravidelne na moje akcie. Páčili sa mi sety, ktoré namiešal doma. Hudobne bol vždy blízko môjmu vkusu a tak sme sa dohodli, že doplní SweetCup na začiatku večera. Nakoniec.. takto mám viac času na to espresso (smiech). Určite si ho príďte vypočuť, je výborný!

15. júna si prijal moje pozvanie na IMPORTANT In The House, spoločne sme si zahrali v Popradskej Groteske. Bol si tam prvý krát, aké máš pocity?

Áno, hral som tam prvýkrát. Musím povedať, že som sa cítil veľmi príjemne počas celého večera. Groteska mi pripomína jednu veľkú obývačku. Je tam všetko, čo mám rád. Pekný priestor – dekorácie, dobrý zvuk a dobrí ľudia.

Počas večera si mi položil otázku, koľko takýchto podnikov ako je Nuspirit a Groteska máme na Slovensku? Kde sa hráva takáto hudba? Určite si si všimol, že som dlho premýšľal a dospeli sme k záveru, že ich spočítame na 10 prstoch. Čo by prospelo Slovenskému ľudu aby sa táto tvoja, naša hudba spopularizovala?

Ľudia sa v prvom rade musia dozvedieť o tom, že ,,takáto” hudba existuje. Mnohí o nej ani len netušia. Veľa ľudí sa spolieha a verí obsahu, ktorý ponúkajú média – rádiá, televízie, ale aj internet. No a tie nás všetkých vychovávajú – formujú. Nikdy nebude populárne to, na čom sa ťažko zarába. To platí všade, nie len v hudbe. Pretože tak je nastavený tento chorý systém. Ľudia sú chamtiví a hľadia len na peniaze. Majú úplne pomýlené priority. Toto je otázka, ktorú asi sami nevyriešime. Každý by sa mal zamyslieť a začať sám od seba. Máme na výber a preto je dobré poznať všetky možnosti.

Príjemným potešením bolo pre mňa, že si sa po dlhej dobe stretol s Facetom, základným kameňom Grotesky. Mali ste čas na rozhovor?

Som rád, že som ho po dlhom čase opäť stretol. Groteska je výsledkom jeho práce. Robí to s láskou a zanietením. To je to, čo ľuďom častokrát chýba. Robiť veci pre radosť, vytrvalo a poctivo aj keď to ,,nesype” hneď v prvej sezóne. A to je možno aj odpoveď na predchádzajúcu otázku. Rozprávali sme sa dlho do noci a nechcelo sa nám isť domov, ale po tej turistike sme boli unavení.

Shifter & ThomasDeXter & FacetPred naším večerným vystúpením, sme nevynechali návštevu Popradského Plesa. Spoločne s nami bola aj tvoja očarujúca priateľka Ivka, ako sa Vám páčilo “u mňa doma”?

Ja pochádzam zo stredného Slovenska a vyrastal som na dedine, takže na peknú prírodu som zvyknutý. Teraz žijeme v Bratislave, kde žiadne hory nie sú. Chýba nám to a určite budeme chodiť do Tatier častejšie. Mám pocit, že aj ľudia sú smerom na severovýchod akýsi priateľskejší a srdečnejší.

26. júna pripravujete spoločne s Bafkom a Paulom Diamondom v Bratislavskom Bateliery noc nazvanú Slow Motion. Už samotný názov napovedá, že pôjde o pomalšie tempo, prezraď nám o tom niečo viac.

Budeme hrať deephouse, soul, nu-disco, funk, hip-hop a to všetko pekne pomaly, tak ako to máme radi. Každý z nás má svoj vlastný hudobný vkus, takže celý večer bude pestrý. Nesľubujeme žiadne poloodeté gogo tanečnice, ohňovú show ani free drinky. Jediné čo bude free je vstup. Bateliér je priestor ktorý nás oslovil a ideme do toho s minimálnymi nákladmi. Ak to dobre dopadne, budeme pokračovať. Chceme zdieľať hudbu s každým a toto je príležitosť ukázať ľuďom hudobný žáner, ktorý sa páči nám. Dúfam, že si nájde aj v Bateliéry veľa priaznivcov. Všetci ste pozvaní!

Počas našich spoločných debát sme sa zhodli, že čím máme viac rokov, týmhrávame pomalšie BPM. Ja to u seba pozorujem zhruba rok. Kedy si to začal pociťovať ty sám?

Každý dj sa hudobne vyvíja a inak to nie je ani so mnou. Čím som starší, tým viac si hudbu užívam. Už mi nestačí, že track dobre funguje na parkete, ,,poriadne trieska” a je technicky perfektný. Potrebujem, aby mal dušu, emóciu, ktorú si vychutnám. Preto hrám pomalšie deep houseové skladby s prvkami soulu, funku či latina. Výrazne som spomalil asi pred tromi rokmi, keď som objavil nu-disco. Producenti začali vydávať staré hity zo 70 – 80 rokov s novým zvukom ako re-edity. Európu to dosť ovplyvnilo a keď sa tak zamyslím, prvky disca sú snáď v každej druhej skladbe ktorú dnes počujem.

Som veľmi rád, že som ťa mohol osobne viac spoznať, si skromnej a dobrej povahy s citom pre hudbu. Chcel by som ti popriať nech sa SweetCupu darí.

Ďakujem za pekné slová a za rozhovor. Ja ti tiež prajem veľa úspechov a dobrej hudby!

Autor: ThomasDeXter

Dario D'attis

10 Otázok pre Daria D’attisa

Soul Clap

Rozhovor – Soul Clap