in ,

Rozhovor – Riva Starr

Riva Starr je tým podivným, drzým, potmehúdskym producentom so spoločenskou obratnosťou a osviežujúco nekonvenčným zvukom.

V 2010 ľudia zbystrili pozornosť, keď vyšiel jeho kritikou uznávaný album If Life Gives You Lemons Make Lemonade spolu so singlom I Was Drunk, jednou z mimoriadnych hymien roka. Má na svedomí veľmi úspešné remixy Percolator od Cajmere, Enjoy Music od Reboot rovnako ako aj Hey Hey od Dennisa Ferrera. Dostal aj prestížne DJské ocenenie za najlepší výkon počas DJ Awards na Ibize. V 2011 bol nominovaný na najlepší DJský mix a najlepšie hudobné video na IDMA, čo svedčí o tom, že jeho kolotoč sa nezastavil.

Tvrdo si pracoval, chrliac hudbu viac ako desaťročie a posledný rok sa zdá, že si vyletel ako raketa. Vedel by si definovať moment, ktorý ťa katapultoval do pozície hviezdy?

Myslím, že bodom zvratu bolo vydanie môjho albumu a pár kľúčových remixov. I Was Drunk určite zapôsobil a zdá sa, že bol dobre prijatý mnohými rozdielnymi DJmi a fanúšikmi.

Nemyslím si, že tam bol nejaký prelomový moment – skôr zbierka momentov, od remixov po vystúpenia, na ktorých som hral v súvislosti s albumom. 2010 bol pre mňa určite úžasným rokom, kedy som vyhral DJ Awards a objavil sa v magazínoch ako iDJ a Mixmag v UK ako ich „star 2010“, takže to bolo fantastické.

Tvoj label sa nazýva Snatch, pretože hovoríš, že rád siahaš po rozdielnych štýloch a žánroch. Aké štýly ťa ovplyvňujú? Teraz mám na mysli také, o ktorých si myslíš, že sa im iní producenti vyhýbajú.

He he, to je tajomstvom môjho ďalšieho albumu, takže teraz vám to nemôžem povedať! Len čakajte nečakané! Snatch získava na sile a myslím si, že typ umelcov akých v nakladateľstve máme mu dodáva príchuť rozmanitosti. Spolupráca s umelcami ako Jet Project, Pirupa, Kink a nedávno Prince Club je skvelá.

„I Was Drunk“ je veselý song. Kto ho hrá najviac? Rozhodne je skladbou, ktorú by si zaradil na koniec setu!

Milujem hrať ho na konci môjho setu! Zaujímavé je, že ho hralo mnoho rozdielnych DJs a to ma robí naozaj šťastným… Je akousi neočakávane premosťujúcou melódiu! Je to úplne skvelé, lebo som s tým nepočítal.

 Nepochybne si jedným z najuniverzálnejších producentov, o akých som kedy počul! Čo robíš, aby si svoje uši a myseľ uchoval otvorené novým vplyvom? Funguje počúvanie obrovského množstva hudby?

Pokúšam sa počúvať všetku možnú hudbu bez predsudkov… Pre mňa je dobrá skladba dobrou skladbou bez ohľadu na žáner. Veľa ľudí neznáša producentov, ktorí brázdia rôzne štýly, ale ja si myslím, že to je moja silná stránka. Nezniesol by som byť producentom, ktorý sa drží jedného štýlu, alebo znie stále rovnako – je to o zábave, experimentovaní s rôznymi štýlmi… Nemohol by som byť jednotvárnym producentom/DJom… Všetko to je o dobrej akcii!

Nedávno si vyhral cenu za najlepšieho umelca na Ibiza Awards v 2010. Zdvojnásobil si už teraz absurdné množstvo DJských vystúpení a práce na remixoch?

He he, klamal by som, keby som povedal, že to nepomohlo! Ale musím povedať, že som pracoval veľmi tvrdo, kým som dospel do tohto bodu. Môj diár s vystúpeniami bol minulý rok šialený. Myslím, že som odohral viac ako 150 vystúpení a precestoval celý svet šíriac Riva zvuk. Rovnako skvelé bolo aj vyhrať ocenenie, takže som s vývojom udalostí skutočne spokojný.

Tvoj remix “Percolator” garantuje plný parket, kedykoľvek sa v klube hrá. Keď remixuješ klasiky ako túto, čo sa ti premieta v hlave a bol to proces pokusov a omylov?

Žiadne také, hudbu som mal v mysli a išiel som priamo na vec. Ak začneš príliš premýšľať nad tým, aký veľký track a klasiku ideš remixovať, stratíš kreatívnu drzosť.

Za svoju schopnosť šíriť svoju hudbu rýchlosťou svetla a skutočne vykatapultovať svoje meno si dostal prezývku „blog superstar“. Je toto cesta pre nových producentov, ktorí chcú presadiť svoju prácu?

Každý píše svoju vlastnú históriu, takže by som to takto nepovedal… Na začiatku mi to naozaj pomohlo, to je isté. Dnes blogy zaznamenávajú veľké tlaky hlavných labelov, ktoré už chápu (ako zvyčajne s veľkým oneskorením!) potenciál tohto média… Takže pre nováčikov je teraz ťažšie sa na niektorých blogoch zviditeľniť. Ak sa tam však môžete dostať, určite to je dobré miesto.

Riva StarrNa obzore je tvoj ďalší singel a album… môžeš nám povedať, čo máme očakávať?

Práve som na ňom začal pracovať, tak si myslím, že vyjde po lete… Spracovávam rôzne motívy a objaví sa tam pár zaujímavých kolaborácií. Bohužiaľ nemôžem prezradiť viac, ale určite budete prekvapení.

Zdroj: 5chicago.com | Preklad: Eliška

ATFC

Rozhovor – ATFC

Barbara Tucker

Rozhovor – Barbara Tucker