in ,

Rozhovor – Michal Breeth

Vďaka tebe môžeme každý piatok na vlnách Rádia FM počúvať 4 Elements. Zaujímalo by ma, kedy sa spustilo prvé vydanie.

Pokiaľ ma moje prepočty neklamú, bolo to 24.11.2004, vtedy som však ešte súčasťou 4 Elements nebol. Prišiel som až o tri týždne neskôr.

Kedže ja sám sa teraz venujem mixovaným podcastom, viem, že niekedy je to časovo náročné. Ako je to s prípravou 4 Elements, koľko času to stojí teba?

Mám už na to svoj systém, avšak práve z dôvodu časového pretlaku sa to snažím robiť priebežne počas týždňa. Ako počúvam nové tracky, tak si ich “odkladám”, aj pre 4E, rovnako je to so setmi, na ktorých počúvanie mi však príliš času neostáva. Hostí riešim rovnako priebežne dopredu, niekedy sa však stane, že ktosi naplánovaný nemôže, ochorie atď. a zvrtne sa to na organizáciu na poslednú chvíľu.

S dostupnejšou DJ technikou je dnes pretlak mladých začinajúcich DJov, ktorí sa snažia nejako zviditeľniť. Predpokladám, že tvoj e-mail je neustále zahlcovaný promosetmi.

Vieš čo Tomáš, ani nie, bývalo to horšie. 4 Elements hudobne totiž nejde “po ruke” komerčným trendom, a snaží sa zachovať si svoju tvár. Nie som ochotný promovať a tlačiť rôznych “pilkárov” len preto, že je to teraz v móde a oni cítia svoju príležitosť. Vačšina mládežníkov začína práve od tohto konca, keďže by inak nemali kde hrať.

Akého, pre teba najvýznamnejšieho hosťa, si mal vo 4 Elements?

Tak na túto otázku neviem asi odpovedať, lebo neviem, koho si vybrať. Ten zoznam je fakt veľmi dlhýýýýý. Osobne som si asi najviac vážil interview s Hernanom Cattaneom, ktorý je pre mňa jeden z najväčších hudobných “storytellerov” vôbec. Tých mien bolo veľa, cez Olivera Huntemanna, Ramona Tapiu, Carla Lia, Gabriela & Dresdena, Dava Seamana, Sandera Van Doorna atď.

Môžeme ešte niekedy počuť 4 Elements naživo?

To nezávisí odo mňa. RTVS prechádza už zopár rokov reštrukturalizáciou a menia sa aj vnútorné okolnosti chodu rádia. Týmto sa musím bohužiaľ podriať aj ja. Toto je jeden z dôsledkov.

Nedávno ste mali letnú clubovú edíciu 4 Elements v bratislavskom SubClube. Viem, že si očakával menej ľudí, ako v skutočnosti prišlo. Chystá sa aj jesenné pokračovanie?

Pokiaľ bude oň reálny záujem určite áno. Na letnú edíciu, prázdniny a teplo vonku som fakt očakával menej ľudí. Nakoniec sa to zvrtlo vďaka návštevíkom z Francúzska, Nemecka a Anglicka na druhú najlepšiu edíciu, odkedy to v Subclube robím. Takže pevne verím, že bude aj jej jesenné vydanie. Na budúci rok mám v pláne pri príležitosti 10. výročia vysielania 4 Elements spraviť čosi fakt špeciálne.

Počas leta si spoločne so Slavom C hral v Prahe, kde som mal tiež možnosť žiť a chodiť na party ako účastník. Myslím si, že hranie v tejto metropole je dosť bohaté na zážitky.

Praha je hlavne kozmopolitné mesto, čo dáva aj nočnému životu úplne iný rozmer. Ak je v Bratislave pre mňa prekvapením, že je klub naplnený turistami, v Prahe z toho viacero klubov žije. Pre mňa bolo predovšetkým neskutočným zážitkom hranie na lodi počas leta. Plavba po Vltave uprostred tej úžasnej architektúry na okolí, za zvukov výbornej hudby a v spoločnosti výborných ľudí, vytvárala úžasnú atmosféru. Ako som už kdesi spomenul, tento rok pre mňa kandidát na noc roka.

Čo tvoje producentské aktivity, pracuješ momentálne na niečom?

Priznám sa ti, že to trocha spí. Nie je čas a treba prerozdeľovať priority. Máme na stole viacero ponúk na remixy, ku ktorým sa budem musieť prekúsať. Čiže, pevne verím, že počas jesene a zimy sa určite niečo objaví.

Pri našej nedávnej diskusii si spomenul, že veľké DJ mená v zahraničí si medzi sebou viac pomáhajú. U nás je to naopak.

Samozrejme, nie všetci, ale tak, vždy je okruh spriaznených ľudí, ktorí si vzájomne pomáhajú. U nás je malý piesok, takže sa všetci snažia zabrať čo najvačšiu časť pieskoviska, aby sa mali kde hrať. Prečo je to tak, je asi na dlhú diskusiu. Na druhú stranu je to prirodzené, avšak u nás je to obohatené o snahu zničiť protihráča, alebo mu nanosiť aspoň čo najviac polien.

Michal, myslíš si, že naše spoločné snaženie dokáže niečo zmeniť v našej krajine?

Neviem. Človek nedokáže byť dostatočným prorokom. Treba robiť veci, ktorým veríš, robia ťa spokojným a vyrovnaným. Na ostatnom až tak veľmi nezáleží. Môžeš s niečim kalkulovať, ale ono sa to aj tak na koniec ukáže inak. Nezmeníš slovenskú mentalitu, naše národné ovečkovstvo a nahliadanie na hudbu, môžeš sa len o to pokúšať s väčším či menším úspechom. To je fakt, ktorý si dovolím po 20 rokoch tvrdiť.

Autor: ThomasDeXter

Daftpunk

Nie každý chápe hudbu Daft Punk, je to duchovná záležitosť.

Barman

Osobnosť barmana.