in ,

Rozhovor – Loco Dice

Viac ako desaťročie je Loco Dice na čele elektronickej underground hudby, neúnavne posúvajúc dopredu nielen seba, ale aj tých okolo. Rozvíja a bojuje za scénu, pre ktorú prejavuje mimoriane zanietenie.

Od uznávaných releasov na labeloch Cocoon a jeho vlastnom Desolat record po titul Ibiza idolu pre státisíce fanúšikov celého sveta, pokračuje Dice v nastavovaní vysokej latky a rok 2013 si už zaslúži prívlastok “veľký”, aj s ohľadom na Diceho štandardy. Okrem jeho novej Used + Abused rezidencie – jednej z vedúcich parties v Ushuaia Beach Hoteli na Ibize – a vystúpení v takmer každej krajine, na ktorú si spomeniete, si dokonca našiel čas zorganizovať týždenne kino na Playa De’n Bossa, čo unavení clubberi Bieleho ostrova bezpochybne radi uvítajú.

Vo víre tohto všetkého možno najprekvapujúcejšia udalosť prišla s oznámením o Loco Dice In The House, mixovaného albumu v spolupráci s Defected, ktorý určite nikto neočakával. Ale ako Dice sám tvrdí, bolo to niečo, čo sa proste muselo stať…

Tohto roku si nováčikom noci Used + Abused na Ibize… ako to zatiaľ vidíš?

Bolo to bláznivé. Keď mám byť úprimný, nikdy som na Ibize nevidel takú masu ľudí. Obyčajne vidíte, že niekde ako na Cocoon to je preplnené, ale je tam taká tma, že skoro nič nevidíte, ale v Ushuaia môžete vidieť, koľko tam je ľudí. Je úžasné, koľko ľudí prichádza vypočuť si našu hudbu, ktorú nazývame undergroundom. V klube ako Ushuaia som sa cítil úžasne, musím povedať, že som mal fantastickú náladu. Bez premýšľania nad čímkoľvek iným som bol proste hrdý a šťastný z toho, čo sme dosiahli za všeky tie roky s našou hudbou a našou scénou.

Na základe čoho si pocítil, že tento rok je čas preraziť a pustiť sa do niečoho vlastného?

Bol to podobný pocit ako pri mixovanom Defected CD – je to rok, kedy sa veci zosúladili. Neplánoval som to. Nepremýšľal som nad tým, proste to len prišlo. Len sa to udialo. Ja a môj partner sme sa s touto myšlienkou jednej noci popíjajúc víno pohrávali a potom za dva alebo tri týždne sa objavil niekto z Ushuaia a opýtal sa, či nechceme organizovať party. Prečo to neskúsiť? Viem, že s organizáciou nemusí vždy všetko vychádzať podľa plánu, ale som úplne pokojný, lebo to bolo rozhodnutie vychádzajúce zvnútra a je úplne prirodzené, ako teraz všetko ladí.

Myslíš, že existujú nejaké očakávania od toho, ako by si mal hrať v závislosti od množstva ľudí, ktorí prichádzajú do Ushuaia a na ďalšie veľké pódiá? Máš nahrávky, ktoré cítiš, že musia odznieť?

Samozrejme, že ako DJ začneš príliš premýšľať, privedie ťa to k šialenenstvu a viacmenej nakoniec zlyháš. Mal by si sa len nechať unášať a viesť svojimi pocitmi a skúsenosťami cez masy ľudí. Môžeš mať 20% fanúšikov hardcoru, ktorí akceptujú čokoľvek, čo hráš a potom máš 20% ľudí, ktorí nikdy o tebe nič nepočuli, tí len nasledujú veľkú reklamu Loco Dice alebo Ushuaia. Potom máš 20% fanúšikov, ktorí sú DJs atď. Takže dodať zvuk alebo určitý štýl tomuto davu je niekedy ťažké, ale naša scéna by nebola našou scénou, keby sme nerobili, čo robíme.

Loco Dice

 Na miestach, ktorými si prešiel a kde si žil sa Ti dostalo rôznorodej výchovy. Myslíš si, že je pre ľudí dôležité cestovať a okúsiť rôzne druhy hudobných tradícií, aby sa ako umelci naplno rozvinuli?

100%. Keď vidíte môj line-up, vidíte ľudí od Richie Hawtina a Marcel Dettmana, ktorí predstavujú techno, až narazíte na ľudí, ktorí môžu byť úplne soulful ako Jus-Ed, DJ Qu, Matthew Styles alebo Dixon. Takto som vyrastal. Vyrastal som medzi všetkými týmito štýlmi, do tejto podoby sa vyprofiloval môj zvuk a toto chcem reprezentovať na mojich nociach. Som veľmi šťastný, že všetci moji priatelia a kolegovia povedali áno a neboja sa deliť o pódium, keď budúci týždeň tam môže byť Dubfire a potom zase Dixon. Ako som povedal, DJ´s vždy hovoria, že nemôžu niekde hrať, pretože sa tam hrá určitý štýl. Myslím, že Ibiza ja najlepšou pôdou, kde môžeme ukázať, že sme schopní to všetko skombinovať. Tí istí ľudia môžu prichádzať každý týždeň a počúvať rozličný druh hudby, čo je dúfajme zábavné, inšpirujúce a motivujúce.

Umelcom ako ty sám, Luciano, Solomun a ďalší sa podarilo vybudovať neuveriteľnú kariéru aj bez masových hitov (určite nie na úrovni pop music), čo je tradičný spôsob, ako sa presadzujú mainstreamoví umelci. Ako si myslíte, že sa vám to podarilo dosiahnuť?

Možno by som vyňal Luciana, lebo on mal pár veľkých hitov na labeli Cadenza. Mal to ľahšie v porovnaní povedzme k Solomonovi, ktorý prišiel z Hamburgu. Cítil som to už dávno v Cocoon, keď ste mohli vidieť do VIP a vidieť ľudí ísť si vypočuť ďalších DJ´s do Pacha – vocal house, komerčný house alebo komerčnú pop music – a zrazu toho majú akosi po krk a vidíte ich na VIP terase. Ľudí ako Puff Daddy, ktorý napr. pochádza z Hip Hopu a zrazu príde na techno. Takže vidíte, že naša hudba sa dosť vyvíjala, stala sa prístupnejšou a ľudia sa stali odvážnejšími na to, aby prišli na underground parties. Toto sa nám teda v konečnom dôsledku podarilo dosiahnuť. Nedosiahol to určitý DJ, svoju zásluhu na tom má celá komunita.

A samozrejme aj udržiavanie úrovne kvality hudby, ktorú produkujete a hráte…

Je to kvalita, ktorá neuráža žiadnu inú scénu alebo niečo podobné. Ale s nami to je tak, že každý neustále skúša urobiť niečo nové. Keby ste videli, čo robí Richie Hawtin, každých pár rokov objaví nejakú novinku. Náš koncept je CTRL a on stláča ENTER. Ja s Used + Abused a Sven s tým, čo robí v Cocoon sa nesnažíme len vyjsť na pódium a zásobovať ľudí CO2 a konfetami a podobnými sračkami. Pre istotu to máme so sebou a niekedy to môže byť súčasťou zážitku, ale je to o niečom viac ako len o tom. Pre nás to je hľadaní nových umelcov, aby sme im mohli dať šancu a priestor reprezentovať seba a našu scénu.Títo noví umelci sú tým, čo nás motivuje a inšpiruje hrať viac novej hudby, rozličnej hudby alebo navracia oldies. Je to kruh, ktorý je vždy osviežujúci a má vysokú úroveň kvality, čo si myslím je dôvodom, že sme tam, kde sme.

A táto konzistencia a pomalý rast – v porovnaní s meteorickým rastom toho, čo sa nazýva EDM – je možno dôvodom, prečo underground zostáva stabilným..

Áno, máš pravdu, ale ja to vidím z iného uhla, stále tvrdím, že za všetky tieto sračky je zodpovedná tlač. Vždy to je tlač. Nielen čo sa týka hudby, ale aj futbalu, politiky, proste všetkého. Je to určitá obrovská medializácia, ktorú volajú EDM. Napchajú všetkých DJ´s elektornickej hudby do zasraného kotla. Promotéri sa vytešujú. Takouto sračkou môžete teraz zarobiť množstvo peňazí.

Tomu, čo robíme my, je ťažšie dať nálepku. Čo chcete napísať o underground umelcovi ako Jus-Ed? Musíte kopať hlbšie, aby ste zistili. že určitý umelci stále existujú. A potom tu máte house, techno, deep house, toto, tamto. Ako sa v tom má novinár naozaj vyznať? Toto je dôvodom, prečo je naozaj ťažké vytvoriť mediálnu bombu okolo tohto typu hudby. Takto to bolo s EDM, nafúkli to. Verte mi, možno za rok bude EDM out a každý bude hľadať niekoho iného. Kvôli tomuto nepatríme k EDM, robili sme si svoje 20 rokov, aj dlhšie a funguje to. A funguje to, lebo keď aj niekedy niekto z našich ľudí alebo z našeho hudobného žánru má veľkú reklamu, vždy ju zničíme tým, že hráme alebo robíme niečo iné.

Povedz nám niečo o spojení s Defected za účelom In The House albumu… Doterajšie reakcie naň boli veľmi pozitívne. Myslíš si, že to mohlo viacerých ľudí prekvapiť?

Určite. Vždy keď sa dvaja rozdielni ľudia spoja, je to tak. Ľudia na to hľadia trošku odmerane a hovoria “čo je to za projekt”? Niektorí ľudia ma radia do komercie. Ľudia veľa narozprávajú, čo je však dobré, lebo to udržiava veci v pohybe. Defected tu bolo od počiatku a každý vie, ako pomohli labelom ako Subliminal, Strictly Rhythm a všetkým labelom starej školy. Vidím, že Defected si idú za svojím, je to úžasné a je to house music. Myslím si, že všetci patríme k sebe a v určitom bode by sme mali urobiť niečo spolu. Ako som povedal, keď som hovoril so Simononm, je jasné, že musíme niečo podniknúť. Myslím, že keď ľudia budú počúvať mixované CD, budú spokojný. Samozrejme budete mať veľa odporcov, ale to je typické a normálne. Myslím, že väčšina ľudí z Defected alebo z mojej scény bude spokojných a povedia, že to je cool, že to zapadá a je to 100% to pravé.

Čo sa týka výberu trackov na kompilácii, myslel si na fanúšikov Defected, keď si o trackoch rozhodoval?

Ľudia sa pokúšajú prispôsobiť štýlu, ale ja som to tak nepoňal, lebo ako som povedal, Defected a ja sme sa navzájom našli. Bolo jasné, že by sme mali spolu niečo spáchať. Prečo? Lebo ja hrám deep house, mám typy nahrávok, ktoré fanúšikovia Defected obľubujú, ale hrám to inak. Možno by som si vybral B stranu namiesto strany A, takže ich nebudem šokovať, ale môžem ich motivovať a trochu osviežiť. Môžem mať cool vokál, ale pod ním bude znieť techno beat. Takže reakcia sa dostaví a ako som povedal, aby som bol ako Defected, od svojho štýlu sa vzdialiť nemusím.

V dnešnej dobe existuje toľko dostupných mixov a podcastov a mnoho iného, k čomu sa môžeme dostať bez zakúpenia oficiálnej kompilácie. Čo si myslíš, že robí mix ako tento výnimočným?

V prvom rade si ho musíte kúpiť, čo znamená, že podporujete priemysel. Nie ja alebo niekoho peňaženka, ale vy chcete, aby scéna prežila, aby sa k vám dostala kvalitná hudba. Takže si to kúpite. Po druhé máte krásne balenie, ktoré si môžete položiť na poličku, do auta. Aj keď sú ľudia, ktorí kupujú digital – ok, vyhovuje im to – stále to je niečo výnimočné, čo by ste mali vlastniť. Samozrejme, že máte pravdu, čo sa týka množstva podcastov a podobných vecí, ale našli ste niekedy niečo tak výnimočné ako táto kompilácia? Loco Dice spolupracuje s Defected? Myslím, že to je výnimočné a práve preto by si ľudia mali zadovážiť vlastné vydanie.

Na čom ešte momentálne pracuješ, máš pripravené niečo na vydanie v tomto roku?

Neustále na niečom pracujem. V štúdiu mám rozpracovaných toľko vecí, že keby som vám to začal rozprávať, ostali by sme tu do zajtra. Takže deje sa mnoho vecí v rôznych smeroch.

Pre mnohých začínajúcich producentov a DJ´s si merítkom úspechu, pretože máš za sebou fantastickú kariéru. Čo Ťa inšpiruje pokračovať a posúvať hranice…

Ľudia, ktorých inšpirujem, ma spätnou väzbou inšpirujú tiež. Čo dávaš, to sa ti aj vracia. Je veľmi dôležité, aby všetci títo nováčikovia, ktorých inšpirujem alebo motivujem stať sa DJmi, potom prišli ku mne s mixovaným CD alebo demom a nakŕmili ma novou hudbou, hudbou, ktorá ma udržiava v chode. Toto robí našu scénu – undergroundovú scénu – tak silnou, takou pevnou. Je tam neustála motivácia a inšpirácia, ktorá sa nám vracia. Je to kruh a potom jedného dňa príde čas pre novú generáciu, ktorá preberie naše žezlo. Dnes nemáte ako bedroom DJ veľa možností vystupovať vedľa veľkých mien niekde ako napr. na Creamfields. Ale môže sa to stať. Môže sa to stať, lebo my tomu pomôžeme, my udržiavame kruh nažive. To je práve to vzrušujúce, rozumieš?

Defected presents Loco Dice In The House is out 21st July – order from iTunes

Interview: Greg Sawyer | Zdroj: defected.com | Preklad: Elishia

Soul Clap

Rozhovor – Soul Clap

koktejlovým barom

Shake it, Serve it, Drink it!