in ,

Rozhovor – Inaya Day

Viete kto je, hoci si to možno neuvedomujete. Za posledných deväť rokov mala v Billboard Dance Charts tri hity na prvom mieste, dva na druhom a 5 ďalších hitov v Top 20.

Stále neviete o koho ide? Možno si spomeniete pri týchto slovách piesne:

„Keep pushing on

Things are gonna get better

It won´t take long

Keep on pushing to the top.“

Je ľahko pochopiteľné, prečo ste nespoznali jej meno – v r. 1996 sa pri tomto jej singli objavilo meno “Boris Dlugosch presents Boom!“.

India Day„ Je zábavné, že ľudia stále ešte len zisťujú, že ´ Keep pushin´ a ´ Horny ´ sú moje hity,“ vysvetľuje Inaya Day, energická vokalistka, ktorá stojí za týmito masívnymi klubovými hitmi. „ Tie prvé piesne som robila pod pseudonymom v prípade, že by neuspeli, pretože vtedy som robila Hip-Hop a R&B.“

Obdarovaná obdivuhodným speváckym talentom, začala brooklynčanka Inaya ako malé dieťa spievať v kostole. Tam získala svoje prvé skúsenosti s verejným vystupovaním. „ Začala som v kostole“, povedala. „ Mama ma vzala na skúšku do speváckeho zboru a po čase vysvitlo, že hudba bola a je moje druhé ja.“

Absolvovala strednú školu hudobného a divadelného umenia v jej rodnom meste, New Yorku, a ďalej pokračovala v štúdiu muzikálneho umenia na Univerzite v Bridgeporte. Inaya vtedy stála na javisku a hrala v muzikáloch v New Yorku. Alternovala Stephanie Mills v The Wiz a za to, ako vynikla v postave “ Dorothy “, dostala v New Yorku, St. Louis a Washington D.C nadšené ohlasy.

Inaya nie je nováčikom ani pokiaľ ide o nahrávanie. Nahrala vokály, medzi inými aj pre Michaela Jacksona, Al Greena, Sean “Puffy“ Combsa, MC Lyte, Queen Latifah, Moni Love, Big Daddy Kanea, Jonathona Butlera a Randyho Crawforda. Dokonca spolu s Valerie Simpsonovou z Ashford and Simpson zaspievala úvodnú pieseň na motívy Oprah „ I´m Every Woman“.

A je toho ešte viac: Inaya je tiež neuveriteľne všestranná skladateľka piesní. Je spoluautorka dvoch piesní na albume Randyho Crawforda “Every Kind Of Mood“. Tieto piesne boli vybraté ako prvé dva single a dobili hitparády najprv v U.S. a potom aj v U.K. Takisto napísala s Bootsiem Collinsom dve piesne pre jeho album Fresh Outta ´P´ Univerzity.

Posuňme sa dopredu ku jednému dňu v období, keď žila v Dusseldorfe v Nemecku. Inayin turecký priateľ Yilmaz dal jej telefónne číslo svojmu kamarátovi producentovi, ktorý mal v Hannoveri nahrávacie štúdio. Tento producent zavolal Inayi a zorganizoval jej štvorhodinovú cestu vlakom z Dusseldotfu do Hannoveru, aby tam nahrala demo.

„ Prišla som tam a začala som spievať len tak z hlavy“, vysvetľuje „ iba som si vymýšľala slová.“

„ Inaya“, povedali, prerušiac ju, „ máš úžasný hlas.“

„ Ďakujem,“ odpovedala a pokračovala.

„ Ďalšia vec, ktorú si pamätám,“ pokračovala, „ bola som v Amerika, počúvala som popoludňajší mix v rádiu a odrazu som tam začula spievať seba. Tým sa to u mňa všetko začalo s nahrávaním house music.“

Producent? Boris Dlugosch. A zvyšok? Úspešná história na vrcholoch hitparád: pieseň ´Keep pushin´ sa nakoniec stala jej prvým hitom.

Po ´Keep Pushin´ ( ktorá dosiahla 2. miesto v Billboard Dance Chart ) Inaya vydala hneď v roku 1997 ´ Hold Your Head Up High ´ ( ktoré dosiahlo 6. miesto ), tiež pod menom “Boris Dlugosch presents Boom“.

Potom prišiel na rad hit ´Horny´, vydaný roku 1998 jedným z jej dlhodobých producentov, Mousse T. ´ Horny´ sa okamžite stala uznávanou klubovou hymnou a rýchlo stúpla na prvé miesto. Akokoľvek, jej choralové “šialenstvo“ a verzie od priateľky Emmy Lanfordovej boli pripísané k dobru projektu zvanom “Hot&Juicy“, a Inaya sa neobjavila ani vo videu k tomuto singlu.

Našťastie, po troch za sebou nasledujúcich hitoch, Inaya sa rozhodla zbaviť sa pseudonymu a ako umelkyňa začala pôsobiť pod svojim vlastným menom. A bolo to meno, ktoré nám prinieslo celý rad klubových hitov: ´ Moving Up´, ´ Feel It´, ´Can´t Stop Dancing´, ´ Shout It Out´, ´ Save Me´, ´ Mine´, ´ I Am The 1´ a ďalšie v spolupráci s rôznymi producentami a pod rôznymi labelami.

Každý utorok večer možno Inayu vidieť vystupovať s funkovou a R&B skupinou v šou bare zvanom “ Café Wha?“ vo West Village na Manhattane. „ Zbožňujem spievať s nimi“, povedala, „Je hriech nazývať to prácou. A viem, že budete otravne kývať hlavou nad tým, čo teraz poviem, ale taktiež milujem spievať štandardný jazz. Gospel bude na mojom zozname vždy číslo jedna, keďže je spojený s každým typom hudby.“

Mal som šťastie stretnúť Inayu pred pár rokmi v “Café Wha?“. Odvtedy sme v online kontakte a snažíme sa stretávať vždy, keď prídem do New Yorku. Bolo mi potešením konečne s ňou oficiálne robiť rozhovor.

Kedy si prvýkrát začala spievať?

Najprv som začala spievať v kostole. Mama ma vtedy prinútila vstúpiť do detského zboru. Moja sestra a bratranci boli v zbore pre dorastencov. Neznášala som, že som musela byť v detskom zbore napriek tomu, že som vedela všetko, čo aj staršie deti. No musela som dovŕšiť šestnásť rokov, aby som mohla spievať so staršími. Doma som napodobňovala sesternice a sestru. V kostole som si nahrala ich sóla a doma som si ich spievala.

Môj bratranec je na čele skupiny SKYY. Oni zložili piesne ´Call Me´, ´Let´s Celebrate´, ´High´, ja som hrala na bicie pre “ Earth, Wind and Fire records“ v dome u tety predtým, než išli na skúšku. Keď som bola dieťa, zatváral ma do smetiaka a kotúľal ho dookola. Raz ma jeho brat vopchal do škatule a zalepil ju. Potom ma skopol dolu schodiskom, zatiaľ čo moje tety a moja mama poriadali v dome párty. Ó, aká mučenícka existencia!

Znie to akoby si bola jediným dievčaťom v dosahu!

Vlastne, jediná v mojom veku. Všetky ostatné boli buď staršie alebo príliž mladé, alebo sa ešte nenarodili. Bola som jediná, s ktorou sa mohli vyblázniť.

Kúpila som si DVD ´ Fame´ a bola som priam nalepená na obrazovke. Aká bola tvoja osobná skúsenosť zo strednej školy divadelných umení?

Moja stredná škola, divadelných a muzických umení, bola úplná bomba. Bolo to veľmi podobné tomu, čo si videla zobrazené vo filme FAME. Milovala som to tam a predstav si, hoci som bola zo školy už dávno preč, snívalo sa mi, že tam znovu chodím.

Aký odbor si študovala?

Môj hlavný štúdijný odbor bol samozrejme spev.

Teda odbor, ktorý nie je veľmi zastúpený vo filmoch. Si ešte v kontakte so svojimi bývalými spolužiakmi?

Väčšina priateľov zo školy je dodnes mojimi priateľmi. Napríklad Tichina Arnold – hrá Pam v Šou Martina Lawrenca – je jednou z mojich najlepších priateliek na svete. Pod pseudonymom Chyna Ro so mnou napísala a naspievala ´Movin´Up´.

Hip – Hop sa rozšíril do celej Ameriky, do celého sveta. Čo si myslíš o súčasných debatách o tom, že hip – hop prevzal v nočných kluboch prvenstvo po house music?

Nuž, ľudia tancujú na to, čo počúvajú. Svet je pravidelne sýtený hip – hopom a nemáme inú možnosť, než ho prinajmenšom stráviť. Moja 67 – ročná teta pozná slová piesní od 50 Centa. Ja hovorím, boh ich žehnaj za to, že veria svojej hudbe dosť na to, aby sa jej dostali pod kožu a realizovali ju. House music je všade; v televíznych reklamách, na módnych šou, vo filmoch a v TV seriáloch. Kiež by kompetentní verili svojim umelcom a dôverovali ich tvorbe dosť na to, aby ich presadzovali rovnako neoblomne, ako to robia hiphopperi. Tu je to treba podchytiť.

Aké budú všetky tie štýly o 10 rokov?

Hip – hop bude o 10 rokov stále tu, tak ako tu bol odkedy vznikol, s koncom v nedohľadne. Rovnako ako Rock´n ´Roll. Bude sa iba dalej vyvíjať. House music nikdy nezanikne, pokiaľ tu bude niekto, kto v túto hudbu verí. Ja to vidím tak, že house music sa stane významnejšou a možno sa spopularizuje. Media sa toho držie. My ich nevedomky ovplyvňujeme.

Čo hip – hop a house teraz potrebujú a/alebo čo im chýba?

Nemyslím si, že hip – hop niečo potrebuje, snáď v niektorých prípadoch trochu viac morálky. House potrebuje usilovnejšie bojovať za to, čo si zaslúži. Mainstreamoví umelci tým už prešli. Musíme sa naučiť využiť ich skúsenosti ako priečky na rebríku a šplhať sa po nich na vrchol populárnej hudby.

Ako sa tieto štýly zmenili v priebehu rokov, hlavne v New York City?

Hip – hop sa zmenil v tom, že sa stal neľútostnejším, pochmúrnejším. House sa zmenil v tom, že je viac elektronický. V mnohých prípadoch sa odklonil od svojho pôvodného disco charakteru. Na mnohých miestach strácame autenticitu inštrumentácie. Ale existujú niektorí umelci, ktorí stále udržiavajú plamienok pôvodnej house music.

Chcem R&B CD od Inaya Day! Chystajú sa nejaké nahrávky?

Áno, nahrávanie sa chystá, ale nechcem to urieknuť. Šššššš!

V poriadku, formulujem to inak. Aký druh hudby by si chcela vydať?

Chcem urobiť gospelový album. A tiež spojiť štýly funk/ rock/ neo – soul.

Teraz máš vonku niekoľko piesní. Jedna z nich je práve číslo 1 v hitparáde. Povedz mi o tej piesni.

“Lift It UP´ je práve teraz na prvom mieste v Billboard Chart a mám tú pieseň rada pre tie “Francios ´n Crus“ beaty, ale tiež pre inšpiratívny text. Táto pieseň pomáha mne aj iným.

Potom je tu pieseň ´ Nasty Girl´ od Princovej skupiny Vanity 6´s. Aký je jej príbeh?

´Nasty Girl´ je pieseň, ktorú spievam so svojou skupinou v New York City. Ľudia mi vraveli, že by som ju mohla nanovo nahrať. Jedného dňa som sa rozhodla počúvnuť; produkciu som zverila Mousse T- mu.

Kto ti dáva silu usmievať sa a ísť ďalej?

Na tej základnej úrovni je to môj brat Schon, ktorý sa poráta so zlyhaním obličiek ako šampión. A moja mama, ktorá sa so všetkým poráta ako šampiónka. Počas turné a v naliehavých prípadoch je to v poslednom čase moja priateľka Shanelle. Nedávno sme mali problém s jedným promotérom v Austrálii. Ona to všetko s noblesou zvládla vyriešiť a ešte ma po celý ten čas aj vedela priam histericky rozosmievať. Dokonca počas vystúpenia, ak som cítila, že upadám, stačilo mi pozrieť sa na ňu, a to mi vyvolalo úsmev na tvári. Patrí jej za to veľká vďaka.

Čo ťa motivuje?

Mojou motiváciou je božie slovo. Biblia hovorí: „ Všetko je moje“. Tiež hovorí, že boh naplní túžby môjho srdca. Ja sa teda nútim k najvyšším výkonom a viem, že dosiahnem svoje ciele. Chcem niečo znamenať, aby som mohla robiť významné veci pre svoju mamu, ktorá odo mňa vždy očakávala a inšpirovala ma k veľkým veciam.

Čo hovoríš novým umelcom o hudobnom biznise?

Nováčikom hovorím, aby počúvali svoj vnútorný hlas – držte sa toho, čo robíte najlepšie – a budú úžasní, ak budú chcieť. Tiež im hovorím, aby vytrvali a zdokonaľovali sa vo svojom remesle, pretože šťastie praje pripraveným.

Čo potrebuje umelec, aby bol úspešný?

Široké lakte, cieľ, obraz o svojej budúcnosti a plán, ako sa tam dostať.

Čo ešte rada robíš – pletieš, zbieraš kamene, chodíš na rybačku alebo niečo iné?

(Smiech) Nuž, mám rada video hry, divadlo a filmy. Zbožňujem počúvať živú hudbu. Som počítačová maniačka, takže som stále online. Som spokojná, keď môžem oddychovať s priateľmi a rodinou.

Kedy budeš vystupovať v Chicagu?

Vieš, dúfala som, že by si ty mohla dať za mňa odpoveď na túto otázku.

Zdroj: 5chicago.com | Preklad: Lucia Šotlisová

Marc Kinchen

House Masters – Marc Kinchen!

Elishia