in ,

Rozhovor – Elishia

Tvoj posledný podcast bol rozdelený na 2 časti. V tej prvej odzneli niektoré staršie kúsky. Skladba Fish Go Deep, Tracey K – The Cure & The Cause mi pripomenula nášho spoločného kamaráta Michala, zakladateľa dnes už neexistujúceho Cagram Clubu, ktorý nás zoznámil a táto skladba patrí medzi jeho obľúbené. Spomínaš na noci v Cagrame?

“Ako by som mohla nespomínať. Zažila som tam svoje najkrajšie chvíle a bolo to miesto, kde som prvýkrát verejne vystúpila. Cagram bol miestom s vkusným a príjemným prostredím na úrovni, výbornými drinkami, skvelou obsluhou a s kvalitnou hudobnou produkciou. Škoda len, že dosť ľudí v dnešnej dobe akoby nemalo vlastný názor a nechajú sa viesť komerciou a tým, čo do nich tlačia médiá. Lebo, bohužiaľ, určite aj toto bol dôvod, ktorý prispel k ukončeniu prevádzky klubu. Cagram bol pre mňa výnimočným miestom (vždy ním aj bude), na ktoré mám krásne spomienky, ktoré však strpčuje fakt, že to miesto už neexistuje…”

S touto skladbou sa mi vynára ďalšia spomienka na spoločné hranie v už spomenutom Cagrame. Myslím, že to bolo naše prvé a zároveň posledné spoločné hranie. Pre mňa to bola nezabudnuteľná noc. Videl som ťa usmievať sa celú noc a mixovať s veľkým zanietením!

“Tak týmto si trafil klinec po hlavičke..smiech. Tá noc bola skutočne nezabudnuteľná a dôvod na úsmev bol dvojnásobný, lebo som si nielen dobre zahrala, ale kým si hral Ty, mohla som sa aj výborne vytancovať, vďaka tvojmu skvelému výberu skladieb. Keďže hudba a tanec sú mojím životom, tak v tú noc som fakt žila! Ďakujem.”

1. mája sme spustili nový dizajn webu, cítime väčšiu dôležitosť v týchto pochmúrnych časoch ľudom podávať aktuálne postoje svetových DJ´s. Myslíš, že aj takýmto spôsobom vieme u nás na Slovensku niečo zmeniť?

“Určite je dôležité aspoň niečo urobiť, aspoň sa o niečo pokúsiť a nielen plakať nad situáciou. Treba ľuďom neustále pripomínať, že existuje aj niečo iné, ako len to, čo počujú dennodenne v rádiu a vidia v televízii. Nedovolím si však povedať, do akej miery sa tak podarí situáciu na Slovensku zmeniť. Záleží to hlavne od otvorenosti ľudí k prijímaniu niečoho nového, niečoho, čo sa nepovažuje za tradičné, čiže je potrebná aj určitá dávka sebaurčenia. Ako sa hovorí, nič nie je nemožné. Rohodne to je však beh na dlhé trate.

Je príjemné sa stretávať s ľudmi a počuť, že máte dobré články alebo preklady na webe. Ja sa ti chcem osobne poďakovať, lebo ty si naše spojenie so svetom, vďaka tvojím jazykovým znalostiam.

“Veru aj mne padne dobre sa dopočuť, že články, ktoré preložím majú ohlas. Aspoň vidím, že to má zmysel, že ten čas nad tým nie je stratený a že tiež sa tak svojím kúskom pridávam k behu na dlhé trate.”

Často mi teraz kladú ľudia otázku čo je to IMPORTANT Family, páči sa im to, chceli by sa pridať. Naša rodina funguje na základe toho, že som si vybral ľudí s ktorými už nejaký čas spolupracujem a poznám ich osobne. Preto som si vybral aj teba.

“Veľmi pekne Ti ďakujem, že sa mi dostalo tej pocty a mohla som sa stať členom IMPORTANT Family. Vážim so to! Je zaujímavé, že to prišlo práve v čase, keď som stála na rázcestí a rozmýšľala, či sa budem hudbe venovať už len pre vlastné potešenie, alebo či budem ešte aj niekde hrávať. Týmto si vlastne rozhodol za mňa a dúfam, že sa náš zámer podarí…smiech.”

Veľa mladých DJ´s by si od teba malo brať príklad. Vieme o tebe, že patríš k tým čo si ju poctivo nakupujú či už vo formáte mp3 alebo na vinyle.

“To by mala byť samozrejmosť pre každého DJa. Tak ako každý DJ je rád, keď dostane za hranie zaplatené, tak aj každý producent by mal dostať odmenu, ktorú si zaslúži za dobrú skladbu, nad ktorou strávil nejaký ten čas. A hlavne treba podporiť ľudí, ktorí nás zásobujú kvalitnou nekomerčnou hudbou!”

Každý z nás ako DJ má tajný sen, hrať po niekoho boku alebo niečo dosiahnuť. Prezradíš tvoj sen?

“:) Ja som si časť sna už splnila, aj vďaka Tvojej pomoci. Tým snom bolo hosťovanie v mojej obľúbenej relácii 4Elements. Tá ďalšia časť sna, možnosť hrať niekde za hranicami SR, sa mi s najväčšou pravdepodobnosťou nesplní, ale nevadí. Aj tak som spokojná…smiech”

Si aktívny človek plný energie ako relaxuješ ak práve nepočúvaš hudbu?

“Veru väčšinu môjho voľného času zaberie hudba a veci okolo. Ak sa nevenujem hudbe, som rada, keď si môžem zacvičiť, ísť von so psom, posedieť a porozprávať sa s kamarátmi.”

Pri 10. výročí Urbana vydavateľstva David Penn spomenul, že internet všetko zničil. Súhlasila by si s ním?

“Poväčšine nie som zástancom radikálnych názorov. Nikdy nič nie je čierne alebo biele a záleží to od nášho uhla pohľadu. Tak je to aj s internetom. Na jednej strane ľudia skôr inklinujú k nákupu digitálnej formy hudby, na strane druhej však majú možnosť väčšieho výberu a hudba sa aj ľahšie šíri k širšiemu okruhu poslucháčov.”

Na záver nám prezraď tvoje plány na blížiace sa leto.

“Možno sa budeš diviť, ale nemám absolútne žiadne plány. Aspoň nebudem musieť byť sklamaná, že niečo nevyšlo podľa očakávania. Pokojne sa budem venovať tomu, čomu mám a veci riešiť operatívne.”

Rozhovor – Mola

Sonny Fodera

Sonny Fodera – Pilier Undergroundu!