in ,

Rozhovor – DJ Zwrtoolka

Už niekoľko týždňov ho otravujem aby mi dodal svoje Bio a on stále tvrdí “nemá čo napísať len to, že máš rad hudbu“.

Ja ho radím k slovenskej kvalitatívnej špičke v House Music, rád by som ho dal do povedomia aj týmto krátkym vyspovedaním.

Vnútorný impulz musí človek dostať aby sa začal venovať hudbe viac ako iba poslucháč, pamätáš sa naň?

Bola to kúpa prvého vinylu – Queen – Hot Space, prišlo mi to ako hudba z iného sveta, aj keď je to rock, tak je hodne tanečný a elektronicky na svoju dobu, dodnes ho mam a mam ho rad, vtedy začala moja vinyl mánia.

Ľudia čo sa pohybujú v tvojom okolí vedia, že si nekompromisný zástancom hrania výhradne s planí, čo to teda znamená pre teba?

Skús sa zohriať v zime pri ústrednom kúrení alebo pri krbe, to teplo z krbu je pre mňa ako hudba z vinyls a ten radiátor je pre mňa MP3 z PC.

Niekoľko rokov dozadu sme kupovali veľké množstvá platni, ja som to obmedzil síce ale čo ty? Stále máš vo svojom košíku viac ako 50 kúskov?

Kupujem tak raz za 4-5 týždňov okolo 20 až 30 kúskov, ale samozrejme v priebehu mesiaca tam mam aj cez 100 kúskov ale dokola to počúvam, vyberám, vyhadzujem, prihadzujem až tam ostanú tie čo ma najviac oslovujú.

Tvoj počet platní v archíve?

10 – 12 metrov ;–))

Spomínam si na naše spoločné hranie v Poprade kde sme točili platne od DJ Sneka, Hazeho, DJ Spena, ktorý zvuk ťa momentálne vystihuje?

Mam rad tech house aj deep house, hodne kupujem od labelu Kling Klong ale najmenej ho hrám ;–)), ale všeobecné nemám obľúbeného interpreta ani label, skladba si väčšinou vyberie mňa nie ja ju ….a ma rad žánrovú rôznorodosť v rámci House Music od rocku cez jazz az po rôzne lámané „medzihry“ ..

Pravidelne ta počuť v Groteske, ako to tam celé vnímaš?

Je to jeden z mala priestorov kde ľudia naplno akceptujú hudbu čo DJ hrá , dôležitá je tam hudba, DJ je kanál cez ktorý ta hudba prechádza.

Ja našu hudbu označujem aj ako Inteligentná Tanečná Hudba, čo si o tom myslíš?

Každý ma latku inteligencie rôzne vysoko, a tak je to aj s hudbou, pre niekoho je to inteligentne pre niekoho nezaujímavé a ďalší povie, že nudne. Osobne si myslím, že ľuďom s rovnakým pohľadom na svet, politiku či náboženstvo sa páči podobná hudba, bez rozdielu žánrov.

Už niekoľko rokov sa naša Elektronická Tanečná scéne zmieta v chaose, kde je podľa teba problém?

Rádia a DJ´s! Rádia hrajú to čo hrajú DJ´s tak isto. Nerozdeľujem hudbu na komerčnú a nekomerčnú v rámci DJingu ale na tu za ktorou si DJ stoji a tu ktorú len púšťa aby vyhovel všetkým. Podľa mňa je zle ak si DJ uvedomuje, že pusta sračky a vyhovára sa „že ľudia to chcú“ a pritom ocení dobru clubovú hudbu ale nezahrá ju, ako som už povedal DJ si ma stáť za svojou hudbou nekompromisne a je jedno aký štýl hra, musí ju milovať, veriť jej a aktívne ju vyhľadávať a nie stiahnuť len nejaký TOP 10..potom to aj v cluboch a na diskotékach bude vyzerať inač.

Ja som mal nesmierne šťastie zažiť časy keď sme za hranie dostali 8 000 korún za 3 hodiny hrania, DJ bol pre ľudí niekto a majitelia sa o nás starali niekedy doslova ako o “Bohov“. Dnes je to všetko úplne iné. Kde myslíš, že je problém?

Z môjho pohľadu sú to dva základne problémy :

1, dnes je DJ každý s konzolkou alebo s notebookom, sú to minimálne náklady, nasťahujú si hudbu aj virtual dj program a už sú z nich DJ´s, táto situácia vyžaduje aby sa vyselektovali ľudia čo naozaj túžia stáť za mixom a obetujú preto všetko, od času pri trénovaní za mixom až po peniaze na zakúpenie techniky. Takže tomu s notebookom a nakradnutou hudbou stačí 20 ečiek, keďže nemá žiadne náklady a ten poctivý čo platí za hudbu ktorú kupuje je potom drahý keď si vypýta 120-150 ečiek, čo mu vlastne pokryje len náklady.

2, celková ekonomická a politická situácia je nepriaznivá a ľudia nemajú chuť sa zabávať, cely svet je zle „nastavený“ a vyžaduje zmeny aby sa už konečne tvorili hodnoty a nie tabuľkové zisky, a vlastne zábavný priemysel a hudba sú obrazom toho. Ľudia používajú hudbu ako spotrebný tovar, napomáha tomu aj MP3 móda, je to virtuálne a nemajú k tomu vzťah, tak ako k CD alebo k platni.

Dobre House Music je tvoj veľký koníček ale určite sa zaujímaš aj o niečo iné.

V podstate ani moc nie , dívam sa na svet cez hudbu ;–)) cez jazz, blus, rock a aj house samozrejme.

Viem o tebe, že máš dvoch synov, nasledujú tvoju cestu. Myslím tým v House Music.

Hudbu majú radi, každý inú ale k DJingu alebo nejakému hlbšiemu záujmu o hudbu ich to neťahá, jeden inklinuje viac k športu, druhy k počítačovému svetu a filmu.

Tvoje posolstvo pre čitateľov?

Láska, mier a tolerancia.

Mola

Daftpunk

Daft Punk tvrdia, že EDM je v kríze.