in ,

Rozhovor – DJ Spen

Najlepšia správa, ktorú som tento týždeň počul bola, keď mi Terry Hunter povedal, že DJ Spen prichádza do túto nedeľu (2. októbra) do baru The Shrine. Čakal som roky, aby som si vypočul tohto muža! Tento z Baltimora pochádzajúci DJ, producent a remixér je súčasťou dobre známych Basement Boys, The Muthafunkaz a spoluvlastník Code Red Recordings. Jeho povznášajúca hudba je lahodná pre vašu dušu a uspokojujúca pre vaše ´tanečné nohy´. Kedykoľvek uvidíte pri pesničke meno DJ Spen, je zaručené, že vás roztancuje.

Hovorí sa, že ako veľmi mladý si založil jednu z prvých baltimorských hip – hopových produkčných skupín (Nurmarx) a že práve vy ste boli tí, ktorí napísali a nahrali originál piesne Milli Vanilli ´Girl You Know It´s True ´ ?  Viem si predstaviť, koľko dverí sa vám týmto otvorilo…

Táto nahrávka nám skutočne otvorila veľa dverí! Problém je, že sa nám tým neotvorili tie dvere, ktoré sme chceli mať otvorené. Nikdy sme neboli schopní pritiahnuť v Nurmarxe poriadny záujem, čo pre nás bolo naozaj frustrujúce po tom, ako sme prišli s hitom, z ktorého sa predalo 13 miliónov kópií.

Predtým, než si začal formovať Basement Boys a The Muthafunkaz , mal si už dosť dlhú a slávnu kariéru v rádiu. V istom zmysle si teda vedel posúdiť, čo fungovalo v rádiu ako hit. Ako tieto skúsenosti ovplyvnili tvoju textovú tvorbu? Mal si určitý recept, o ktorom si vedel, že pomôže piesni stať sa hitom tanečného parketu?

No, môžem úprimne povedať, že rádio mi, čo sa týka kreativity pri písaní piesní, pomohlo dosť značne. Pravidelne som sa pristihol pri preberaní slov z nahrávok, ktoré som zbožňoval, ale ktoré neboli nevyhnutne hitmi. Milujem balady a, pracujúc neskoro v noci, vždy som mal pripravené pero a papier, ak by mi napadla nejaká myšlienka. Väčšina tanečných hitov, ktoré som napísal v Basement Boys ( ktorí sa sformovali predtým než som sa k nim pridal ja) má tak veľa vypožičaných pasáži zo slaďákov, že je to až neskutočné!

Nikdy som nebol v Baltimore, ale viem, že tvoje meno je synonymom tohto mesta. Povedz nám aké to tam je, čo sa týka house music…Máte tam množstvo miestnych talentov a skvelých nočných podujatí?

Housová komunita v Baltimore je malá, ale je veľmi dobrá. Na Baltimore je prosto úžasný ten všadeprítomný hudobný talent, ktorý tu existuje. Pre mňa ako producenta je to jednoducho to pravé miesto na vyhľadávanie nových talentov. Tu je obrovské množstvo prístupných nočných podujatí. Len niekoľko z nich je inscenovaných Marcom Evansom a jedným z členov Muthafunkaz , Irvinom Maddenom.. Takže je toho veľa, čo sa tu deje.

 

 Spen a Karizma. Tieto dve mená sú legendárne, či už každé z nich samostatne alebo obe spolu. Ako ste vy dvaja začali spolupracovať? Vedeli ste už na začiatku, že vám spolupráca perfektne sadne? Aké sú rozdiely vo vašej práci a vo vašich tvorivých štýloch?

Nemyslím si, že by niekto z nás ihneď vedel, že si tak perfektne sadneme. My len v podstate robíme, čo je pre nás prirodzené a zdá sa, že to funguje veľmi dobre. Povedal by som, že Kris je ten, ktorý pravidlá porušuje a ja som zas ten, kto sa pravidlami riadi. On verí vo veci také, aké prirodzene sú a ja zasa verím, že by všetko malo byť úplne zefektívnené, racionalizované. Možno on nebude súhlasiť, ale ja si myslím, že to je ten rozdiel, a bodka.

Hľadiac na to všetko, v čom máš prsty, človeku by sa mohla zatočiť hlava! Na čo sa môžeme tešiť, s čím najnovšie prichádzaš v Code Red, v Muthafunkaz? A čo tvoje sólo veci, cestovanie atď.? Sú nejakí noví umelci, ktorí ťa očarili?

Wow… toľko otázok! V Code Red je túto jeseň moja pozornosť zameraná na LP remix Muthafunkaz Muthaz Day Reloaded. V tomto remixe budú obľúbené veci od Joeyho Negra, Kennyho Dopea, Gramophonedzie, Atjazz, Karizma a od môjho miláčika Dimitri From Paris. V Code Red teraz máme tiež remix od môjho kamaráta Terryho Huntera na track s názvom ´Rain´, ktorý napísala Barbara Tucker pre Charlotte Small, a tiež nový track Marca Evansa, ktorý zakončí tento rok. Ten nasledujúci rok by sa mal ukázať ako jedna veľká zábava s našimi novými prichádzajúcimi umelcami, ako sú LeRoyal (ktorý mal začiatkom roka vynikajúcu nahrávku s názvom Promise) a mladá dáma menom Forté.

Čo sa týka remixov, teším sa na prácu na novom singli od Sara Dash, členky dievčenskej hudobnej skupiny Labelle s názvom Hold On (He´ll Be Right There) a na track od Davida Harnessa & Chrisa Luma s názvom Let It Fall.

Na konci roka vyzerá dobre aj harmonogram mojej práce ako DJa. Budem na turné v Lotyšsku, v UK, Taliansku a v Austrálii – sám a takisto aj s Karizmom.

Čo robíš rád, keď si v Chicagu? Máš nejaké obľúbené miesta, kde sa dá dobre najesť?

Garrets Popcorn! A tiež si vždy rád urobím výlet do známej reštaurácie UNO.

Ako dlho sa priatelíte s Terrym Hunterom a čo môžeme od teba očakávať, keď ťa uvidíme v The Shrine?

Poznám Terryho najmenej 15 rokov. Poznal som ho predtým, než on poznal mňa! Dobrými priateľmi sme už aspoň 10 rokov. Musím povedať, že on je presne ten kámoš, ktorého chcete mať pri sebe, keď sa ocitnete v nepriaznivej situácii! Ale mimochodom… očakávajte dobrú, nakopnutú House Music! Určite sa na túto noc veľmi teším.

Zdroj: 5chicago.com | Preklad: Lucia Šotlisová

DJ Spen & Karizma

House Masters – DJ Spen & Karizma!

Frankie Knuckles

Veľký človek Frankie Knuckles