in ,

Rozhovor – DJ Sneak

Aké sú tvoje nezabudnuteľné vystúpenia v zahraničí?

Nedá sa porovnávať USA s Európu. Ľudia sa ma na to vždy pýtajú a jediné, čo môžem povedať je, že scéna v Európe je momentálne oveľa živšia, mysliac predovšetkým na východný blok. Rumunsko, Taliansko, Holandsko, Belgisko, Francúzsko a Nemecko boli poslednou dobou veľmi otvorené môjmu štýlu house music, čo dosť pomohlo pretlmočiť môj odkaz. „Funky house music“ sa konečne vrátila späť na scénu aj s odvetou.

Aký je tvoj pocit dôležitosti, keď house music dnes nie je tou najväčšou vecou na svete a ani zvukom, ktorý okupuje väčšinu popredných priečok rebríčkov?

Potrebným ostávam tým, že produkujem viac hudby, robím remixy a zostávam v kontakte majúc oči a uši otvorené. Hudobný priemysel sa dnes neustále mení. Väčšina ľudí je hudobne stratená kvôli nedostatku skutočného talentu predierajúceho sa z hudobného odpadu, ktorý dominuje posledných 7 alebo 8 rokov. Ja som sa nikdy veľmi nestaral o rebríčky a nezmyselné súťaže na posilnenie DJského ega, ktoré existujú, len aby ďalej znečisťovali tanečnú hudbu. House music si vždy udržala svoj underground feeling, a to je dôvod, prečo ešte dnes existuje.

V iných rozhovoroch a blogoch si spomínal, že nemáš rád electro-house, minimal, progressive a podobne. Predsa však si sa nedávno spriatelil s Ricardo Villalobos a odohral s ním veľa vystúpení. Ako k tomu došlo a čo to všetko znamená pre teba?

S Ricardom sme priatelia už nejaký čas. Naše cesty sa vždy križovali a teraz sme hrali na tých istých miestach a dokonca spolu na vystúpeniach. Ricardo je jedným z najčistejších, najtalentovanejších DJov, akých som stretol. Nie preto že je „Superstar“, ale preto že je skutočná jednotka. Stále hrá z vinylov a jeho charakteristikou je prezentovanie dobrej hudby. Hrá čokoľvek sa mu páči. Počúvali ste nedávno jeho sety? Sú plné dobrých chicagských a detroitských trackov, ktoré väčšina ľudí nepozná, alebo im ešte nebolipredstavené.

Áno, predtým som povedal, že som chorý z electra a komerčnej hudby a stále zastávam názor, že tam nie je nič nové. Stále som housový purista a budem reprezentovať zvuk Chicago Housu do posledných dní. Stretnutie mňa a Ricarda zosnoval náš dobrý priateľ z Rumunska, ktorý mal predstavu, že by sme mohli hrať spolu. Jednoducho preto, že obaja sme na vrchole svojej hry a že to robíme zo skutočnej lásky k remeslu a hudbe.

Zdáš sa byť veľkým fanúšikom nových umelcov. Na základe čoho sa rozhoduješ, čo zo všetkých tých demo od nováčikov, ktoré obdržíš, má potenciál stať sa horúcou novinkou?

Som známy tým, že z času na čas vytipujem pár ľudí preto, že s nimi ostávam v kontakte a nesprávam sa akoby som bol niečo viac alebo nejaký „DJský boh“. Rád si vypočujem hudbu iných ľudí a trochu ich usmerním (ak ma o to požiadajú). Ľudí nevyzdvihujem a neodpisujem – to robí ich hudba a talent. Jednoducho len hrám dobré veci a umožňujem jej, aby bola vypočutá. Koniec koncov práve preto mi ľudia posielajú svoju hudbu.

Ak chcete horúcu novinku, majte uši otvorené a počúvajte. Je to niekde vonku.

Vždy si bol otvoreným obhajcom trávy. Do akej miery to ovplyvnilo tvoju hudbu a ako?

Táto moja jediná neresť nie je veru žiadnym tajomstvom a je skutočne úžasným služobníkom mojich hudobných vplyvov. Milujem tvorenie a počúvanie beatov, kým si pofajčievam jointa… na tom nie je nič zlé. Rovnako môžem byť aj bez toho a stále produkovať a fungovať. Nie som na tom tak, že keď to nemám, neurobím nič. Viac ľudí by malo fajčiť namiesto šnupania chemikálií, ktoré skutočne poškodzujú mozog.

Povedz nám niečo o albume House of House!

Nuž, tento album je skutočne zbierkou hudby, ktorú som vytvoril v mojom štúdiu doma bez toho, že by mi niekto hovoril, čo musím spraviť a bez akéhokoľvek tlaku na to, aby sa tieto tracky dostali do rebríčkov. Je to naozaj veľmi organický housový zvuk. Od latin-tech po deep house, to všetko sa tam nachádza, 100 % čistý Sneak! Vložil som do neho veľa práce a odráža množstvo vplyvov z vystúpení a miest, ktoré som za posledných pár rokov precestoval. A nakoniec skutočne reprezentuje dnešného DJ Sneak. Obsahuje 20 trackov a nachádza sa tam aj LP mix pre DJs alebo fanúšikov, aby si ho vychutnali a dostali svoju dávku house music.

Ako sa darí tvojim labelom?

Všetku svoju hudbu stále tlačím cez moje vydavateľstvá Magnetic a Oomph Recordings. Väčšinou sa sústredím na digitálne releasy, lebo mám pripravené tony trackov na uvoľnenie.

Na labeloch stále osobne pracujem a veľa releasov bude mojich, ale vydávam aj hudbu iných nových a starých mien.

Je ešte niečo, čo by si chcel dodať?

Len toľko, že housová hudba sa vrátila späť na scénu a je príjemné vidieť, že tento zvuk je opäť oceňovaný. Vždy som dodržal svoje záväzky k tejto hudbe a odovzdal jej 100% a veľa iných ľudí robí to isté.

Začal som s kampaňou “I’m a House Gangster”, aby som zviditeľnil hudbu, ktorú milujem a veľa „house gangstrov“ robí tiež, čo môže, aby ju reprezentovali. Robte to pre lásku k hudbe a nie len pre to, aby ste držali krok s trendmi a táraninami tohto priemyslu!

Zdroj: 5chicago.com | Preklad: Eliška

Anane Vega

Rozhovor – Anane & Louie Vega

House Msters Blaze

House Masters – Blaze!