in ,

Rozhovor – Copyright (Defected)

Producenti, Dji, dlhodobo hudobní fanatici a momentálne asi najviac otcovia. Copyright tvoria Sam Holt a Gavin “Face” Mills. Duo z Veľej Británie, ktoré sa vďaka svojmu zrelému prístupu k houseovej hudbe natrvalo začlenilo do histórie elektronickej hudby.

Ostrieľaní svetobežníci, Dji patriaci pod Defected, sa objavia v Ministry of Sound, 5. apríla na poslednom podujatí série Defected In the House v Londýne. Ešte pred ich vystúpením sme odchytili člena skupiny, Sama Holta, aby sme si s ním pohovorili o vývoji ich techniky, produkovania a ich pokračujúcom vzťahu s Defected.

Ste house DJimi už vyše desaťročie a vydržali ste, aj keď druh houseu, ktorý vyznávate, prechádzal pomerne ťažkým obdobím … ako sa vám podľa Vás podarilo udržať si úroveň úspechu a popularity?

Vždy sme si udržiavali istý hudobný výkon. Nedávno sme strávili dva mesiace mimo štúdia, čo bol najdlhší čas mimo štúdia v priebehu týchto desiatich rokov. Nahrávky a remixy sú naša vizitka, a v tak rýchlo sa meniacom prostredí si musíte udržiavať svoj profil. Boli také obdobia, kedy sa zdalo, že vokál vocal house je úplne mimo záujmu, ale stále tu je základňa fanúšikov. Ak budete stále produkovať hudbu a zostanete verní svojim koreňom, oni zostanú s vami. Vždy sme mali silné naviazanie na house založenom na piesni piesne založené na house. To je to, čo robíme a to najviac hráme. Nikdy sme nevydali nahrávku, ktorej by sme 100% neverili, a to je kľúčové. A to je kľúč k úspechu. Takisto sme si vždy pestovali dlhodobý vzťah s Defected, čo znamená, že sme boli vždy súčasťou zoskupenia. Naozaj veľká časť súčasného housu je založená na zoskupeniach.

V roku 2013 bol house zrejme tak populárny, ako tomu je už takmer 20 rokov… ste  hlboko zainteresovaní do diania, ktoré sú hlavné zmieny, ktoré ste si všimli?

Zdá sa, že je tu opäť scéna, globálna scéna. Práve v tejto chvíli sa trend uberá k hudbe s hlbšími hudobnými koreňmi, čo je vítanou zmenou. House má svoje korene v disco, soule a dokonca jazze, a tak fakt, že deep house je istým druhom protijedu proti Electronic Dance Music znamená, že najnovšia vlna deep houseovej hudby je viac muzikálna a vracia sa ku koreňom houseu. Naviac, sme už starší – takže vidieť novú mladú generáciu, ako si úžíva úžasnú house hudbu a je súčasťou tejto scény – čo je to, ako sme sa aj my dostali k houseu – je skvelé. Myslím si, že toto všetko má vplyv na ďaľšiu generáciu, aby začala tvoriť beaty…a tak to ide ďalej.

Povedz nám niečo o niektorých z vašich vlastných vrcholov z minulého roka, čo sa týka parties, vašich vlastných skladieb a čohokoľvek iného, čo Ti príde na um…

Myslím si, že minulý rok v lete bol náš desiaty rok DJingu na Ibize. Hranie v úplne novom klube Booom! pre Defected bolo skutočne vzrušujúce, pretože Ibize tradične dominuje malý počet klubov. Bolo to skutočné osvieženie. V ostatných rokoch tiež uvádzame Defected in the House rádio show. Je to niečo čo naozaj vyrástlo počas pár posledných rokov a niečo, na čo sme naozaj hrdí.

Defected oslavuje 15. ročné vyročie v roku 2014… aký je to pocit, podieľať sa na ňom skoro po celú tú dobu?

Je to skvelý pocit. Myslím si, že o 30 rokov sa ľudia ohliadnu späť na Defected ako na istý druh „Motownu“ house hudby, pretože tak veľa legiend housu vydalo svoju hudbu pod touto značkou. Bolo skvelé vidieť, koľkými zmenami si značka prešla a teraz si vychutnávať skutočne úspešné obdobie. Ukazuje to na to, že pokiaľ sa sústredíte na niečo, čo robíte najlepšie, váš čas určite vždy príde. Niekedy aj dvakrát. Je tiež skvelé vidieť ako prostredníctvom rebríčkov prichádzajú nové talenty. Udržuje to všetko čerstvé a starých producentov ošľahaných ťažkými bojmi v strehu. Napriek tomu, že v dnešných časoch je ľahké robiť hudbu, stále nieje ľahké urobiť skvelú hudbu. Myslím si, že Defected predstavuje mierku kvality pre každého .

Obaja ste sa stali v posledných niekoľkých rokoch otcami…ako to zmenilo množstvo času, ktoré môžete venovať vašim kariéram?

Mať mladé rodiny znamenalo, že sme zmenili spôsob, ako pracujeme. Musíte si uchytiť hodinu tu a hodinu tam a vtedy robiť hudbu. V skutočnosti je to celkom dobrý spôsob, ako pracovať, pretože najčastejšie sú práve najlepšie výsledky celkom okamžité. Keď sa lopotíte nad skladbami, často skončíte pri ich prekomplikovaní a preprodukovaní. Vzhľadom na DJing, lietame domov prvými leteckými spojmi, čo znamená, že sa veľa nevyspíme, ale každý, kto má deti vie, že sa veľmi nevyspíte tak či tak! Tiež sme začali robiť veci samostatne a spolupracovať cez internet. Jeden z nás začne skladbu, len hrubý náčrt myšlienky, potom sa navzájom vymeníme súbory, aby sme sledovali vibrácie. Je vzrušujúce počuť, ako sme navzájom vyvinuli myšlienku. Takto už vzniklo niekoľko skvelých nových skladieb, ktoré sa chystáme čoskoro vydať. Po toľkých rokoch strávených spoločne v štúdiu, nám pracovať týmto spôsobom dáva novú perspektívu a priestor pre rozvoj myšlienok. Je to celkom svieži spôsob práce, pretože to dáva veciam nový rozmer. Po približne trinástich rokoch zmeniť beh vecí je dobrá vec.

Ak by ste mohli prehovoriť ku svojím mladším „ja“ o tom, ako naštartovať svoju kariéru DJa, akú radu by ste im ponúkli?

DJing a produkcia sú rovnaké ako mnoho iných podnikaní. Kľúčom k dlhovekosti je budovanie vzťahu. Chodievajte na koncerty, počúvať iných Djov. Choďte na večeru s promotérom, spolupracujte s ostatnými producentmi, tým sa veľa naučíte. Ak sa pokúsite a urobíte každé rozhodnutie tak, či je to koncert, alebo vydaná skladba, že je to založené výhradne na hudbe a snažíte sa, aby to bolo také čisté, ako je to len možné, potom už hráte dlhodobú hru. A neberte sa príliš vážne. Na konci tohto snaženia hráme a robíme hudbu, čo je úžasný spôsob, ako žiť svoj život. Čítali sme niektoré kanály na Twitteri a čudovali sme sa, ako niektorí DJi píšu o tom, akí sú unavení – zdá sa, že nevedia pochopiť, aké majú v skutočnosti šťastie.

Čo sa týka hudby a Djingu, ako vidíte ďalší rozvoj dua Copyright počas roku 2014 a ďalej?

Vydržali sme takto dlho, kde je povedané, že nevydržíme ďaľších 15 rokov? Skladali sme piesne počas niekoľkých uplyulých rokov, ale naše ostatné demá sa zdajú byť surovejšie, jednoduchšie a menej orientované na vokály. Sme veľmi spokojní s týmto vývojom. Najdôležitejšie je, že ešte stále milujeme robiť hudbu a že sme v tej šťastnej pozícii, že ju každý týždeň hráme ľuďom. Naše životy sa síce za posledné 3 roky významne zmenili, ale naše nadšenie pre hudbu sa nezmenilo ani trochu.

Zdroj: defected.comPreklad: copyright.sk | Korekcia Textu: Lenuch

Barmanka

10 Female bartenders that’s worth it.

„Uisge beatha“ alebo „Živá voda“