in ,

Rozhovor – Anane & Louie Vega

Vo februári 2010 vydali Nervous Records dielo Ananesworld, nový album vokalistky Anané, produkovaný jej manželom a držiteľom ocenenia Grammy, Louie Vega. Nenásilne plynúci od Deep House a Dance k Reggae, Rocku a Svetovej Hudbe bol ANANÉSWORLD pripravený stať sa prelomovým dielom kapverdskej speváčky, interpretujúc jej sebavedomý pódiový prejav do nahrávky a predvádzajúc vyvíjajúce sa, emotívne skladateľské schopnosti.

Viem, že ste na tomto albume dlho pracovali.

Anané: Pár rokov. Prerábali sme ho, vybrali pár vecí a pridali nové songy. Cesta bola taká dlhá, že je ťažké uveriť, že to je len začiatok!

Louie: Všetko sa to naozaj vrátilo na začiatok. Michael Weiss (majiteľa Nervous) poznám od 1992 alebo 1993 a nejako sme sa tam dostali, čo je skvelá príležitosť.

Porozprávajte mi o nahrávke!

Anané: Produkoval to Louie. Ja som spoluprodukovala 4 zo skladieb a spoluvytvorila 9 z nich so skladateľmi ako Lisa Fischer, Duane Harden, Lem Springsteen, Kalu Montiero… Bola to pre mňa naozaj zaujímavá cesta. Myslím, že to čo máme teraz, ma hudobne naozaj reprezentuje. Milujem rozmanitosť diela – vplyvy variujú od Club po Reggae, svoje si povedala aj hudba z Kapverd. Jedna zo skladieb je remake songu, ktorý si zvykla spievať moja mama. Je to moja druhá stránka, obzvlášť lyricky. A Louie to krásne poskladal dohromady. Skutočne to je príbeh môjho života v hudbe.

Louie: Jednoznačne to je nahrávka Anané. Všetky vplyvy prišli od nej. Sú tu nejaké veci, ktoré som nikdy predtým nerobil – rozdielne typy hudby z mimo klubového prostredia, hudba z Kapverd, veci, ktorým som nikdy predtým nebol vystavený. Aj pre mňa to bolo výpravou.

 Zaujíma ma DJský aspekt Anané. Dostáva sa ti nejakej nepriaznivej kritiky od „starej školy“, keď sa venuješ DJingu? Postávajú ľudia okolo so skríženými rukami, čakajúc na to, aby si ťa pozreli?

Anané: DJovala som počas svojej mesačnej rezidencie v New Yorku (v SubMercer v Mercer Hotel) a myslím si, že v New York City to je rovnaké. Každý v New Yorku tu je preto, aby bol niekým – sú to preteky a každý sa za tým naháňa.

Ale užívam si reakcie publika. Keď Louie skončí svoj set, niektorí ľudia zvyknú stáť a pozerať, keď ja začnem. Ale asi po 30 minútach môjho setu sa vrátia presne tam, kde boli, tancujúc a užívajúc si to.

Louie: Je veľmi zaujímavé, ako sa to stalo. Mám úctu k jej výberu a jej uchu, ktoré ladí nahrávky. U nás doma som nainštaloval novú konzolu, dva CDJs a izolátor a počul som Anané spájať Afro-tech, Reggae, hudbu 80. rokov, House. Trénovala, kým som bol na turné. Bol som unesený, keď som ju konečne počul. Najskôr som o tom počul od iných ľudí, ktorý hovorili, že je naozaj dobrá! Dospel som k názoru, že to musím vidieť v klube. Tak som chvíľu čakal a potom na 3. mesiac išiel.

Hrala nejaké horúce melódie! Keďže mám DJskú mentalitu, tak moja prvá myšlienka bola: „Odkiaľ je táto nahrávka a prečo ju nemám?“ (smiech) Stalo sa to tak rýchlo. Pozval som ju hrať do Roots, moju noc s Kevin Hedge v Cielo. Každý ju počul a bol vzrušený!

Myslím, že to máš dvakrát ťažšie, keďže tvoj manžel je nielen známy DJ, ale ty si aj žena a tento žáner je jedným z tých, kde najviac dominujú muži.

Anané: Djing je jedným slovom „posilňujúci“. To sa pokúšam pretlmočiť, hlavne ženám. Riadia to muži, ale rešpekt sa pokúša si získať aj veľa žien. Našťastie Louie naozaj podporoval myšlienku môjho DJovania. Dokonca sme usporiadali udalosť nazvanú “Golden Ladies” uvádzajúcu každých pár mesiacov všetky DJky.

Aké to je mať pracovný vzťah so svojím manželom?

Anané: Louie vynáša na svetlo sveta to najlepšie vo mne. Dovolí mi byť bláznivou, čo môžete počuť aj na tomto albume. Nikdy nepovedal: „Poďme ťa umiestniť na trh takto.“ Podporil všetko, čo som chcela robiť.

Louie: Všetko sa to naozaj začalo, keď som pracoval v našom domácom štúdiu po zatvorení MAW. Môj syn behá dnu a von, kým nahrávame. Vytvorili sme tu dosť hudby na dva albumy a pol. A produkovanie hudby z jej rodnej krajiny nás naozaj zblížilo – ako som povedal, pre mňa to bolo tiež úplne nové a práca s Anané ma otvorila novým hudobným smerom, ktoré som nikdy predtým neokúsil.

Zdroj: 5chicago.com | Preklad: Eliška

Copyright

House Master – Copyright

DJ Sneak

Rozhovor – DJ Sneak