in ,

Predaj platní dosiahol maximum od roku 1997

Podľa najnovšej správy predaj vinylových platní v roku 2002 dosiahol najvyšší bod od roku 1997. V ten istý rok skupina Radiohead vydala svoj tretí album „OK Computer“ a skupina Hanson svoj singel „MMMBop“.

Správa vydaná Medzinárodnou federáciou hudobného priemyslu uvádza, že v roku 2012 tržby z predaja vinylových platní dosiahli 171 miliónov $, čo je o 52 % viac ako rok predtým. Ďalšie správy vrátane Nielsenovho systému sledovania predaja – SoundScan, ktorý našiel silný rast predaja vinylových platní za posledných päť rokov – nehovoriac o stabilnom raste v Kickstarters a na fanúšikovských blogoch.

Dôvod prečo trh z vinylovými platňami ožil sa líši v závislosti od toho koho sa pýtate. Neexistuje žiadny argument, že vinyl s drážkami, praskaním a nedokonalosťami znie úplne inak (niekto by povedal že je to lepšie) ako digitálne vzorky MP3 a CD. CD-ečka pre záznam stále existujú, aj keď je to zhruba polovica objemu ako pred piatimi rokmi.

 

Pravdepodobne tiež pomáha, že nezávislé nahrávacie štúdia a obchody od roku 2008 skoncentrovali svoje úsilie, aby sa udržali na trhu. Každú tretiu sobotu v apríli obchody ponúkajú limitovanú edíciu vinylových platní v niektorých 700 nezávislých obchodoch. Akcia sa premenila v kultúrny fenomén a nezávislé obchody majú podľa Nielsen, zisk z predaja. Mnoho obchodov tiež začalo podporovať predaj pomocou rozličných akcii: napríklad zabalia MP3 kód na stiahnutie zadarmo, alebo predávajú platne ako súčasť zberateľských balíčkov.

Ale skutočným dôvodom pre digitálny vek je popularita, kde je jednoznačné že analógový prvok mohol byť na tomto mieste. Rozdiel medzi „skutočnými“ a menej hmatateľnými vecami je virtuálny prechod, napríklad: knihy a elektronické knihy, noviny a internetové noviny, kazety (platne) a MP3 prehrávače. Virtuálne veci sú stále viac populárne – tržby z digitálneho albumu vzrástli o 15 %

„Najčistejšia forma hudby je na vinyle. Rozhodne,“ povedal textár Benjy Ferree pre Post´s David Malitz v roku 2009. „Vinyl je viazaná kniha … nepáči sa mi predstava, že nemôžem vidieť ani cítiť.

Zdroj: washingtonpost.comPreklad: Lenka DeXter

Xmolekular kit

Molekulárna mixológia

Dj Vražda

Profil dídžej Vražda.