in ,

DJ SNEAK – YOU CAN’T HIDE FROM YOUR BUD

V roku 1983 ešte mladý Carlos Sosa aka DJ Sneak opustil svoje korene na ostrove Puerto Rico a presunul sa do Chicaga s túžbou rozbehnúť to vo veľkom. S hudobným vzdelaním založeným na merengue, salse, a ďalších latinských hudobných štýloch sa Sneak ponoril do chicagskej hudobnej scény, hľadajúc inšpiráciu v undergroundovej housovej hudbe, párties v skladoch a v oldschoolových mixtapeoch od ranných pionierov s menami ako Farley Jackmaster Funk, Ralphi Rosario, Steve Hurley a tiež v miestnej rozhlasovej show zo stanice WBMX.

Trvalo to niekoľko rokov kým sa mu podarilo preraziť a bolo to až potom čo sa stretol s DJom a majiteľom značky menom Cajmer aka Green Velvet, zatiaľ čo pracoval v Gramophone Records. Cajmere vydal niekoľko z jeho kľúčových nahrávok a s nimi prišlo medzinárodné uznanie a kariéra DJa na globálnej úrovni. Ako súčasť druhej vlny chicagskych housových producentov sa Sneak preslávil spolu s umelcami ako Derrick Carter, CajmerePaul Johnson, ktorí všetci robili hudbu počas vzrušujúceho obdobia v Chicagu. Bez ohľadu na úspech ktorý nasledoval, Sneak tvrdí, že to robí „pre lásku a nie pre slávu“.

Od polovice neskorších deväťdesiatych rokov, Sneakov house obohatený diskom začal spôsobovať prevrat na housovej scéne svojou bezchybnou hudbou, ktorá bola odlišná takmer od všetkého ostatného tam vonku. Potom vyšla nahrávka ‘You can’t hide from your bud, ktorú samploval renomovaný soulový spevák Teddy Pendergrass a ktorá bola vydaná na značkách Derricka Cartera a Luka Salomona Classic. Singel spustil vlnu funku inšpirovaného diskom ktorá ovládla undergroundovú scénu v Chicagu.

Solomon spomína ako mu Carter pustil nahrávku po prvý raz keď s ním býval v Londýne. „Prehral mi to u nás doma a pamätám si ako som sa uškŕňal od ucha k uchu“. Keď Solomon zahral nahrávku po prvý raz v klube, bolo to vo Waterforde v Írsku, „všetci sa tam z toho zbláznili – ľudia pribiehali k nám a v tej chvíli sme vedeli, že to bude zvláštnym spôsobom veľkolepé”. Mixmag zaradil túto nahrávku medzi jednu z ich najväčších dancových nahrávok všetkých čias a tá svojou nadčasovosťou inšpirovala nielen Sneakovu generáciu v tom čase, ale aj nespočet ďalších producentov potom.

„Vyrastať v Chicagu a stať sa producentov po mnohých rokoch. Hrám všetko od hlbokého vokálového housu (deep vocal house) až po chicagsky štýl jackin beats – bubnové stroje a klávesy – nič šialené, nič príliš preprodukované!“ Ibizsky veterán, obľúbenec britských (UK) a medzinárodných festivalov, majiteľ značky a agentúry. Sneak je mužom mnohých talentov, napriek tomu je to práve hudba, ktorá z neho spravil jednu z najpodstatnejších a ikonických mien v housovej hudbe.

Zdroj: defected.comPreklad: Dominika Lukáčová

Masters At Work

Rozhovor – Masters At Work

Cafe Del Fun

DJ CARLO s pravidelnou hodinkou HOUSE music!