in ,

Paradise Garage – zohral významnú úlohu v dejinách modernej kultúry!

The Paradise Garage bola diskotéka, ktorá zohrala významnú úlohu v dejinách modernej kultúry gay a nočných klubov, v tanečnej hudbe a v pop music.

Založil ju Michael Brody, jej jediný vlastník, a nachádzala sa na King Street 84, na Hudson Square v susedstve New York City. Prevádzkovaná bola v období rokov 1977 – 1987 a stala sa základňou pre DJ Larryho Levana.

Larryho LevanaJeho meno bolo odvodené od účelu, na ktorý budova pôvodne slúžila. Bola parkovacou garážou. Obchodný model Paradise Garage sa vo veľkej miere inšpiroval Loft parties Davida Mancuso: nepodával sa alkohol, nepredávalo sa jedlo ani nápoje a klub nebol otvorený pre všeobecnú verejnosť.

Zvukový systém vyvinul, navrhol a inštaloval Richard Long z Richard Long & Associates (RLA) a podľa návštevníkov bol v tom čase pokladaný za najlepší v New York City. Klub bol dobre hodnotený za svoj vplyv na vývoj moderného tanečného klubu, ako ho poznáme dnes. Na rozdiel od ostatných podnikov svojho času sa zameriaval skôr na tanec ako na spoločenskú interakciu a bol prvým, kto postavil osobnosť DJa do centra pozornosti.

Medzi tými, kto profitoval z toho, čo sa stalo známe ako „Garage Sound“ alebo „Garage Music“ bolo West End Records pod vedením Mel Cheren. Jeho úspechy zahŕňali „Sessomatto“ od Sessa Matto, „Hot Shot“ od Karen Young, „Heartbeat“ od Taana Gardner (remixované Levanom), „Do It to the Music“ od Raw Silk a „Don´t Make Me Wait“ od the Peech Boys (produkované Levanom). West End Records na pár rokov svoju činnosť prerušilo. Znovuotvorenie v neskorých 90. rokoch sprevádzalo vydanie jedného z Levanových DJských živých setov nahraných v Garage.

Paradise GarageVo videohre Grand Theft Auto: Vice City Stories , post-disko rádiová stanica Paradise FM hrá hudbu typickú pre klubové playlisty na vrchole svojej popularity. Tim Curry vytvoril malý hit skladbou o klube, tiež pod menom „Paradise Garage“. V 1992 UK hudobná produkcia a remix tím nazvaný West End vyprodukovali mnoho UK # 1 hitov klubových rebríčkov ovplyvnených štýlom “Garage Sound” a pridruženým West End Records labelom. Do roku 1994 remix tím West End založil spoločnosť nazvanú West End Radio Productions, ktorej zakladateľ, Eddie Gordon, vytvoril the Essential Mix show pre BBC Radio 1 v UK.

Essential Mix je mixovaná, dvojhodinová tanečno-hudobná show vysielaná týždenne, ktorú inšpirovala legenda hudby Paradise Garage a tvorca umenia mixovania na dvoch platniach, DJ Larry Levan. Po 16 rokoch je dnes Essential Mix svetovo najdlhšie vysielanou mixovanou tanečnou show na rádiu. „Garage“ dedičstvo žije na vlnách každý týždeň aj asi po 23 rokoch od momentu, ako sa naposledy zatvorili dvere klubu.

Budova, ktorá zastrešovala the Paradise Garage je dnes objektom pre Verizon Communications.

Hudba

Paradise Garage ľudia

Jedinečný a eklektický štýl diska a tanečnej hudby hraný v Garage dal podnet k vzniku opisných termínov „garage“, „garage style“, a „garrage classic“ pre opísanie nahrávky, ktorá sa stala známou v Paradise Garage alebo je s ňou spojená. Keď sa termín „garage music“ používa vo vzťahu k Paradise Garage, nemyslí sa tým výhradne housová hudba, hoci určité housové tracky môžu byť považované garage klasiku. Housová hudba ako žáner píše svoj začiatok za Garage housového DJa Larry Levana a jeho súčasníkov, Frankie Knuckles a Nicky Siano, ktorí boli obaja vplyvnými disc jockeys.

Títo DJs hrali všetky druhy hudby, pokiaľ boli tanečné. V Paradise Garage ste mohli počuť The Clash a The Police rovnako ako aj tradičných „disko“ umelcov ako Gwen Guthrine a Sylvester. Levana si všetci pamätajú vďaka jeho schopnosti vybrať a hrať rôzne nahrávky rôznych žánrov tak, aby spolu ladili.

Jay West

Rozhovor – Jay West

Frankie Knuckles

Rozhovor – Frankie Knuckles