in

Otvárame bar!

V predchádzajúcom článku som sa História a vznik miešaných nápojov a aby sme ich mali pri dobrej muzike kde miešať, v tom dnešnom, a keďže téma je pomerne obsiahla, tak pravdepodobne aj v nasledujúcich, budem hovoriť ako otvoriť koktejlový bar. Čo vy na to? Som presvedčený, že súhlasíte.

Z hľadiska zákonov a legislatívy je to  u nás na Slovensku stále veľmi byrokratický proces, preto sa budem snažiť byť čo najstručnejší a spomenúť len naozaj dôležité informácie. Ak by táto  téma ale niekoho z vás zaujala natoľko, že by sa chcel dozvedieť viac, nie je nič jednoduchšie ako ma kontaktovať, veľmi rád odpoviem na akúkoľvek vašu otázku.

Dobrý nápadDobrý nápad

Otvoriť bar je snáď tá najjednoduchšia vec na svete. Dôležité je ale uvedomiť si, že nie sme na trhu sami. Úspech spočíva v originalite každého, kto sa pre tento krok rozhodne. Je nevyhnutné sa niečim odlíšiť, priniesť niečo nové, nezvyčajné a nápadité.

Jedinečnosť nespočíva len v zariadení a v barovom nábytku, ale aj v ponuke nápojov, prístupe zamestnancov k hosťom a v rôznorodosti víkendových tém, ak sa pre ne rozhodnete. Prvým krokom, je teda dobrý nápad, ktorým do vášho baru dostanete niečo z vás, ja tomu hovorím, že bar musí mať dušu a najlepšie tú majiteľovu.

Plán a rozpočet

PlánĎalším krokom je dôsledné naplánovanie celého procesu. Hľadanie vhodných priestorov, stretnutia s dodávateľmi, zoznámenie sa s legislatívou a vypracovanie celkového rozpočtu, ku ktorému potom odporúčam pripočítať minimálne 15 percent na neočakávané výdavky. Tie sa bohužiaľ vždy vyskytnú.

V tomto štádiu rovnako odporúčam zamyslieť sa nad tým, akým nábytkom bar zariadite, ako bude vyzerať a čo bude obsahovať nápojový lístok, akým spôsobom si zabezpečíte reklamu, ale hlavne ako bude vyzerať váš barový pult a ako bude vybavený, pretože práve toto miesto vám bude zarábať peniaze. Samozrejme nesmiete zabudnúť na výber personálu, ak to ovšem nebudete vy, koho práca za barom dostatočne nadchla.

…nabudúce pokračujem na tému Zákony a legislatíva

Autor: Michal Tončík

John Acquaviva

Rozhovor – John Acquaviva

Otvárame bar – Zákony a legislatíva!

Otvárame bar – Zákony a legislatíva!