in

Miešané nápoje

Zdravím všetkých čitateľov webu a mojej sekcie. Po trojtýždňovej pauze sa opäť hlásim so zaujímavým článkom. Aj keď si myslím, že téma „miešané nápoje“ je pre mnohých z vás už veľmi dobré známa, pevne verím, že si ju so záujmom prečítate a získate ešte vačší prehľad o tom, čo to vlastne v baroch pijete.

V prvom rade vysvetlím, čo miešaný nápoj je. Ide o alkoholický alebo nealkoholický drink, ktorý tvoria minimálne dve alebo viac ingrediencií. Základom alebo bázou každého alkoholického drinku je spravidla niektorý z destilátov (môže to byť vodka, gin, rum, tequila, whisky, koňak..), vhodne skombinovaný z iným destilátom, likérom, džúsom, šťavou, sirupom, nealkom a vodou. U soft drinkov, ciže nealkoholických miešaných nápojov sa jedná o vhodnú chuťovú kombináciu sirupov, džúsov, vody, ovocia a mlieka.

V niektorých prípadoch sú dochucované barovými „bitters“ ako je napr. angostura bitter, orange bitter, mint, celery alebo rôznymi koreninami a vo väčšine prípadov dozdobované čerstvým ovocím, zeleninou, jedlými kvetmi a pod. V niektorých špecializovaných koktejlových baroch nemusíte dostať nápoj v pohári a v tekutom stave, môže sa stať, že vám ho personál prinesie na tanieriku vo forme kociek, gulôčok alebo gélu. V tomto prípade hovoríme o „molekulárnej mixológii“, ktorá prichádza na Slovensko len veľmi pomaly. Viac o tejto technike miešania nápojov sa budete môcť dočítať už v najbližšom článku.

Miešané nápoje

Recepty niektorých miešaných nápojov sú také obľúbené, že sa stali medzinárodnými a pripravujú sa na celom svete rovnako. Miešané nápoje môžu taktiež zohrať podstatnú úlohu pri zvyšovaní úrovne konzumácie alkoholu, lebo sú veľmi lahodné a osviežujúce, možno ich použiť pri rôznych príležitostiach a možno z nich takmer donekonečna vyberať a kombinovať chuťové varianty. Termín „miešané nápoje“ je totiž súhrnný názov pre najmenej tridsať skupín nápojov s alkoholom, alebo bez neho, pričom každá skupina obsahuje stovky receptúr.

Čo sa rozdelenia týka, spomeniem za všetky len tri najdôležitejšie:

1) Podľa objemu – Krátke a Dlhé ( short a long drinks)

DrinkyKrátke sa podávajú buď ako aperitívy, čiže pred jedlom na povzbudenie chuti, alebo ako digestívy, čiže po jedle na povzbudenie trávenia.

Dlhé nápoje sa podávajú na osvieženie, uhasenie smädu alebo na zasýtenie.

2) Podľa použitých surovín a podávania sa nápoje rozdeľujú do skupín s medzinárodným označením.

Cocktails, Fizzes, Flips, Juleps, Highballs, Bowle, Slings, Sours, Cobblers, Soft drinks, Hot drinks atď.

3) Podľa spôsobu prípravy na nápoje pripravované v shakeri, miešacom pohári, mixéri a nápoje pripravované priamou cestou, čiže priamo do pohára, v ktorom sú zároveň aj podávané.Barové nádobyVerte či neverte, pri tom, ako toto všetko píšem som dostal obrovskú chuť na Singapore sling, takže to na dnes balím a bežím si ho vychutnať. Mali by ste tak urobiť aj vy, priatelia. Na zdravie a „do čítania“ nabudúce.

Singapore slingSingapore sling

Autor: Michal Tončík

Barman

Osobnosť barmana.

DJ Kiro

Rozhovor – DJ Kiro