in ,

House Master – Copyright

Neexistuje jediná skladba od Copyright, ktorú by som nemal rád. Moja hudobná knižnica je naplnená tonami hudby od Copyright. Angličania Sam Holt a Gavin Mills si bez pochýb zaslúžia titul House Masters, ktorý im bol udelený. V priebehu svojej 11 ročnej kariéry vydali cez 20 singlov a EP, vyprodukovali nespočet remixov a objavili sa na viac ako 100 kompiláciách a mixovaných CD. A každá jedna z ich skladieb je značkou kvality. “Late At Night”, “Bulo”, “He Is” a “Wizeman” je len pár z týchto oslavovaných hitov, ktoré vyvolávajú okamžité uznanie.

 Povedzte nám, ako ste sa vy dvaja stretli a ako sa zrodilo meno Copyright.

Sam: Prvýkrát sme sa stretli, keď som si prenajal Gavinove štúdio… to bolo pred mnohými rokmi! Vytvorili sme skvelé spojenie a rozhodli sme sa spolupracovať. Naše meno pochádza z malej party, ktorú sme zvykli organizovať spolu so Shovell, kedy sme si prenajali malý priestor a pozvali našich priateľov. Veselé spomienky… usporiadali sme skvelé akcie, na ktorých sa hrali všetky druhy hudby.

Je úžasné, že v hudobnom svete môže trvať partnerstvo tak dlho ako vaše! Dali ste sa niekedy na sólo projekty? Čo je tajomstvom tak dlho trvajúceho pracovného partnerstva?

Sam: Odkedy pracujeme spolu ako Copyright, tak nie. Čo je tajomstvom? Sme skvelí priatelia a máme zdravý rešpekt pred silnými stránkami toho druhého. Pri mnohých cestách po svete sme spolu zažili veľa zábavy.

Skutočne ste celý čas jedni z mojich najobľúbenejších producentov! Niekde som čítal, že pre váš zvuk je často charakteristická melódia a veľa vokálov. Prečo si myslíte, že veľa producentov v dnešnej dobe používa vokály zriedkavo?

Gavin: Vďaka! Proces skladania môže byť zdĺhavý, takže si myslím, že ľudia jednoducho skončia pri vývoji zvuku bez vokálov! Vzhľadom k posunu hudby smerom k inštrumentálnosti je náš zvuk v týchto dňoch jedinečnejší, čo je pre nás skvelé. Hráme veľa piesní – rytmy hlavných pódií a vzletné vokály!

Sam: Na EP vždy pripravujeme tracky a potom povieme, „Hej, toto by bolo s vokálmi omamné!“

Ako vznikol váš pracovný vzťah so Shovell?

Sam: Moje dlhoročné priateľstvo so Shovell má pôvod v časoch, keď som s ním koncom ´90 hrával v kluboch severozápadného Anglicka. Akonáhle som začal tvoriť hudbu s Gavinom pod názvom Copyright, zvykli sme Shovella zapojiť do tvorby perkusií všetkých našich počinov. Potom jedného dňa začal jammovať na mikrofón a zrodil sa bubnový bojovník! BULO BULO!

 Súdiac podľa promo sa mi zdá, že zvuk Londýna sa mení – už som nepočul veľa o garážovom zvuku. Aký sound sa teraz stáva v kluboch populárnym a ako sa to vyvíja?

Gavin: Londýn je postihnutý neustálymi zmenami – preto je úžasným miestom na život a skladanie hudby. Ak mám byť úprimný, mám pocit, že sme viac v súlade s prostredím ako je v Holandsku, Portugalsku, Španielsku… Hráme tam tak často, že hranie alebo len pobyt v Londýne je vzácnosťou!

Gavin, niekde som čítal, že rád chodíš na hodiny salsy so svojou ženou. Čo ešte ty a Sam robíte popri elektronickej hudbe, čo by mohlo našich čitateľov prekvapiť?

Gavin: Haha! Sam to raz odhalil počas interview na rádiu a doteraz sa na to nezabudlo. Mojím najnovším záujmom je vypestovať doma bonsaj. Nie je to také ľahké, ako sa zdá! A Sam sa stavil, že ho nedokážem udržať pri živote dlhšie ako šesť týždňov.

Sam: Milujem rybárčenie. Som ním tak trochu posadnutý. V skutočnosti to milujem tak, že som angažovaný v pár rybárskych TV projektoch. Viem, že Dennis Ferrer tiež miluje rybárstvo. Sme ako tajná skupina rybárov… alebo už nie tak tajná!

Povedali ste, že radi predávate mladej generácii znalosti, ktoré ste sa nadobudli. V londýnskom Roundhouse ste zorganizovali producentský seminár. Nehľadiac na technický aspekt, aké hlavné body by ste nováčikom vypichli?

Sam: V Roundhouse to bolo skvelé, prišlo okolo 100 ľudí. Boli sme z toho nervóznejší ako z vystúpenia na iTunes festivale, ktoré nás potom večer čakalo.

Jedným z hlavných bodov, ktoré nováčikom zdôrazňujeme je, aby sa pokúsili nájsť svoj vlastný zvuk a rozvinúť ho. V dnešných dňoch výsledky, ktoré sa dajú dosiahnuť s trochou snahy, oddanosti a s laptopom sú úžasné.

Nepodceňujte dôležitosť vzťahov, ktoré nadviažete s nahrávacími spoločnosťami. Ak nájdete dobrého partnera, môžete sa sústrediť na hlavnú úlohu – písanie a produkciu.

Tiež sa pokúste spolupracovať s inými umelcami a rozvinúť s nimi skladateľský vzťah. My sme s Imaanim vyprodukovali 10 nahrávok a tá najnovšia je najlepšia. Je to výsledok našej dlhodobej spolupráce.

Zdroj: 5chicago.com | Preklad: Eliška

Frankie Knuckles

Rozhovor – Frankie Knuckles

Anane Vega

Rozhovor – Anane & Louie Vega