in ,

FRANKY RIZARDO: PLÁVA S PRÚDOM

V rodnom Holandsku housový hrdina a na svetovej scéne meno s rastúcou popularitou. Hudobná cesta Franky Rizarda začala pred viac ako desaťročím, keď sa mihol v televízii po boku veľkej psej hlavy kráčajúcej ulicou. Bolo to vo videu ‘Da Funk’ od Daft Punk a mladý Franky bol ohromený hudbou, ktorá ho sprevádzala. Ihneď potom si kúpil album Homework, ktorý neustále počúval a začal robiť elektronickú muziku… a odvtedy sa nepozeral späť.

Teraz keď má na obzore mixovaný album Deep Down & Defected a hudobné video k jeho najnovšiemu singlu “Troubleman”, zišli sme sa spolu, aby sme zistili, čo sa u Frankyho aktuálne deje.

Takže Franky, skutočne si robil hudbu v dvanástich rokoch?

Áno. Mal som najjednoduchšie hudobné programy a už som editoval. Spomínam si na program, ktorý bol vhodný len na produkciu hip-hopu, ale ja som ho používal na trance a podobné veci. Takže áno, vždy som sa tomu venoval. Skúšal som robiť hudbu s čímkoľvek, robiac randál v kuchyni. Naozaj som sa z toho tešil. Moji rodičia však nie.

Ale aj napriek tomu, podporovali ťa?

Áno, boli úžasní a stále ma ešte podporujú v tom, čo chcem robiť. Skutočne mi dali šancu venovať sa tejto profesii, za čo som naozaj vďačný.

Aké to bolo, keď si začínal navštevovať kluby v Holandsku?

Prvé parties, na ktoré si spomínam boli školské večierky, penové parties a podobné záležitosti. Skutočne som si ich užíval. Až potom som išiel po prvýkrát do mesta. V mojom rodnom meste bol miestny bar, kam tajne chodili všetky neplnoleté decká a kde som pil môj prvý Bacardi Breezer. Ale pamätám si, že som bol v úžase nad tou energiou, ktorú načerpáš z toho miesta, z tých ľudí a z tej hudby. Kombinácia tohto všetkého ma úplne ohromila, bolo tam plno zábavy a ja som tam chodil každý týždeň, pokiaľ mi nedali rezidenciu na bare každú sobotu a aj každý piatok popoludní. Soboty som zvykol hrávať päť alebo šesť hodín, hudbu od holandských trackov po hardcore. Tam som sa priučil DJstvu.

Kedysi si povedal, že len ťažko sa sústreďuješ na jeden zvuk. Vidíš to ako požehnanie alebo ako prekliatie?

Myslím, že oboje. Zvuk ma začne celkom ľahko nudiť. Takže keď niečo urobím, poviem si: “okay, je to cool, ale chcem skúsiť niečo iné.” Nudí ma používanie tých istých samlpov alebo zvukov dookola. Keď som v štúdiu, pokúšam sa neustále baviť. Takže robím hudbu a len nasledujem svoje pocity a z nich vychádzam. Je pre mňa naozaj ťažké zotrvať pri jednom žánri, čo pravdepodobne nie je najlepšia taktika, ak sa sa chcete stať známy naozaj rýchlo. Ale pre mňa to je všetko o potešení, ktoré  mi produkcia hudby prináša a do dnešného dňa som šťastný, že kráčam touto cestou.

Takže prídeš do štúdia a rozmýšľaš: “Idem urobiť niečo, do čoho sa Defected zblázni”?

Niekedy áno, ale takmer vždy začnem s nejakou myšlienkou v hlave a skončím pri niečom úplne inom. Albumom Deep Down & Defected som chcel urobiť svoje vlastné edity a vybrať pre tento album tracky a remixy, ktoré sú tak rozmanité, ako sa len dá. Chcem predviesť všetky možné žánre house music. Sú tam deepovejšie tracky, ale aj niečo na rozhýbanie tela. Bola to pre mňa zábava, ale aj skutočná výzva. Je pre mňa cťou remixovať veci z katalógu Defected, vrátane pár dosť legendárnych umelcov. Bolo mi cťou pracovať na tomto projekte. Naozaj som sa pokúsil poskytnúť skutočný zážitok z počúvania oboch mixov, takže dúfam, že vás to vytrhne z reality.

Stalo sa ti, že by si niekedy prišiel do štúdia a zápasil s myšlienkou: “dnes to proste nepôjde”?

Nedávno som mal tie dni, kedy nič nejde od ruky. Obyčajne to je deň po hraní, lebo tvoje uši sú unavené. Ale potom sú tu dni, kedy ideš do štúdia a urobíš tri alebo štyri remixy alebo tracky za jeden deň. Všetko to tak prirodzene plynie, ale je to veľmi náhodné. Práve preto chodím do štúdia tak často, ako to je možné a ak to nejde, idem von, dám si pauzu a vrátim sa k tomu čerstvý.

Je pre teba práca s inými ľuďmi inšpiráciou?

Samozrejme, mám za sebou mnoho kolaborácií. Ale v poslednej dobe som naozaj chcel urobiť niečo vlastné. Pre mňa je hudba veľmi osobná, niekedy je ťažké skombinovať moje myšlienky s myšlenkami niekoho iného.

Jedna z hlavých vecí, ktorú si vypustil približne pred rokom, bola tvoja Flow radio show. Povedz nám o tom niečo…

Každý mesiac som robil hosťovský mix na Slam FM, čo je holandská rádiová stanica. Naozaj sa im páčil a opýtali sa, či nechem robiť týždennú show, aby som do ich programu priniesol trochu viac rôznorodosti. V tom čase mali len relácie hrajúce progresívnejšie EDM zvuky. Požiadali ma urobiť niečo odlišné. Pre mňa je pri počúvaní rádia naozaj dôležité, aby to malo spád, aby to niekam smerovalo. Je to ako cesta, preto som to nazval Flow. Je to house music – deep house, tech-house, dokonca aj kúsok techna sa nájde. Doteraz sa darilo skvele, organizovali sme podujatia a hosťovali na tohtoročných festivaloch v Holandsku ako Dance Valley a Free Your Mind Festival s umelcami ako Dennis Ferrer a Matthias Tanzmann. Tieto parties boli úžasné a v 2015 nás čaká veľa ďaľších.

Zdá sa, že v štúdiu vždy pracuješ s novými kúskami výbavy… myslíš si, že zmena zariadenia je dôležitá?

Je inšpirujúce, ak máte novú hračku, alebo trochu odlišné nastavenie. Proste sa rád bavím v priebehu celého štúdiového procesu. Zásoby samplov ma naozaj ľahko omrzia a rád pridávam nové veci. Nedávno som pridal Push controller od Abletonu, takže teraz som pohrúžený do produkcie trackov s ním, ale nasledujúci mesiac budem robiť niečo iné. Je fajn byť zaneprázdnený a inšpirovaný všetkým možným, takže to rád obmieňam.

Všetko je to o tom, zostať inšpirovaný. Niekedy si len v správnej chvíli na svojom laptope a si to ty, kto môže urobiť skutočne skvelú hudbu a potom si v skutočne peknom štúdiu niekde vo svete a nič.

Franky RizardoPovedz nám o hraní s Hardwellom v Ushuaia clube toto leto…

Požiadal ma o to on a spočiatku som si myslel: “Ty vieš, že ja hrám house music?” Ale presne o to mu išlo a ja som si povedal: “Prečo nie?” Musím povedať, že môj set v Defected sa tak veľmi od toho z Ushuaia nelíši. Možno je energickejší alebo viac lahodiaci davu, ale je to house music. Musím pripustiť, že spočiatku som bol trochu nervózny. Bol to EDM dav a ja som šiel hrať house music. Ale bolo to skvelé. Proste som len hral veci, ktoré mám rád a ľudia boli do toho zbláznení. Hardwell si to naozaj užíval, takže myslim, že budúci rok si to zopakujem!

Vyšlo ti aj nové EP…

“Troubleman” je jeden z mojich nových trackov. Som z toho naozaj vzrušený. Je to trošku temnejšia vibrácia. Obsahuje skutočne cool vokál, ktorý je dosť temný. Som vzrušený, že to vyšlo a tiež sme pracovali na videu. Nemôžem sa dočkať, kedy to ukážem ľuďom. Vyšlo to na Defected spolu s trackom nazvaným “”Heater”, ktorý som spravil len nedávno, ktorý má tučný groov na sedem minút.

Nakoniec, aké sú tvoje plány pre nasledujúci rok?

Pre 2015 mám toho v zásobe veľa. Čo skutočne chcem je stála línia releasov. Veľa budem spolupracovať s Defected, ako aj s nejakými inými vydavateľstvami. To je najdôležitejšia vec pre nasledujúci rok. Dosiahnuť konštantný tok releasov a remixov a tiež rozšíriť Flow koncept. Budeme viac hosťovať na festivaloch, organizovať veľa parties a cestovať do zahraničia. Sú to naozaj vzrušujúce časy a ja si ich skutočne užívam.

Zdroj: defected.com | Preklad: Elishia

Masters At Work

Rozhovor – Masters At Work (časť 2)

DJ CARLO a hodinka HOUSE MUSIC 09!