in ,

Jamie Lewis – Interview

Jamie Lewis

Švajčiar Jamie Lewis už viac ako 20 rokov nosí vlajku housovej hudby. Ako producent a remixér je zodpovedný za tucty okamžite rozpoznateľných skladieb – parketové hymny so zakompovaným duchovným odkazom – či už vlastnej tvorby alebo tvorby ostatných vydaných jeho nakladateľstvom Purple Music .

 

Povedz mi o tvojich začiatkoch. Pokiaľ viem, na vrchole 80. rokov si hral underground disco a potom si objavil nový zvuk housu?

 

To bolo pred viac ako 22 rokmi. DJskú kariéru som začal hraním v spojení švajčiarskych klubov – parties v trvaní jednej noci a prvé veľké kluby v krajine. Housovú hudbu som objavil vďaka nahrávkam, ktoré som si kúpil v DJ Service obchode… pred tým, ako sa stal mojím!

 

To bol jeden z prvých obchodov s nahrávkami zameraných na DJs vo Švajčiarsku. Ako bývalému majiteľovi, chýba ti kultúra hudobnín?

 

Obchod “DJ Service” som kúpil v 1986 a vlastnil som ho 17 rokov. Bol miestom stretnutia všetkých medzinárodných DJov, ktorí prišli do našej krajiny a aj jediným, kto dovážal house music z USA.

 

Na tieto dni spomínam s veľkou nostalgiou. Všetko bolo prirodzené a ľudí housová hudba veľmi priťahovala. Chýba mi vôňa platní, keď som otvoril 20 krabíc s tovarom – týždenne sa predali tisícky nahrávok. Dovážal som z celého sveta (aj techno bolo vtedy veľmi populárne). Bolo to naozaj iné: DJi počúvajúci hudbu, ktorí sa hodiny rozprávajú v obchode… Úžasné dni…

 

Keď už o tom hovoríme, Purple Music je jeden z hŕstky labelov, ktorý stále produkuje vinyly. Môžeš sa zdôveriť, či to je stále výnosná forma biznisu?

 

Áno, je to pravda: Purple Music je skutočne jediný švajčiarsky nahrávací label a jeden z mála na svete, ktorý stále tlačí a predáva dobré vinyly.

 

Samozrejme, ak vydávaš kvalitnú hudbu, je to stále dobrý biznis. A samozrejme ako závislák na vinyloch som rád, že môžem pokračovať vo vydávaní tohto formátu na mojom labeli tak dlho, ako to bude možné.

 Jamie Lewis002

Ako majiteľ labelu (a kedysi obchodu s nahrávkami!), aký máš pocit zo súčasného stavu nahrávacieho priemyslu tanečnej hudby?

 

Môžem vám podať môj názor z pohľadu bývalého majiteľa hudobnín, súčasného vlastníka nahrávacieho labelu, vydavateľstva a DJa.

 

Všetko sa zmenilo. Kvôli ľahkému ilegálnemu sťahovaniu hudby má priemysel veľký problém. Okrem toho, podľa mňa ľudia z hudobného priemyslu nerobia nič, aby pomohli situácii na svetovom trhu. Namiesto toho sa každý stal veľmi lacným. Teraz môžete za menej ako dolár kúpiť mix, ktorého produkcia stála niekoho kopec peňazí (spevák, nahrávacie štúdio, zvukové inžinierstvo, propagácia, atď.)

 

Ale napriek zlej svetovej situácii si myslím, že som dôkazom, že hudbou a nahrávkami si môžete stále dobre zarobiť na živobytie. Aj keď to nie je ľahké… Dnes musíte drieť dvakrát tak tvrdo, aby ste dostali polovicu z toho, čo pred piatimi rokmi (čo sa týka predaja, čo sa týka peňazí, atď.)

 

Ale ak vám nechýba nadšenie, ak ste profesionál a pracujete tvrdo – aj bez toho, že by ste mali „veľké komerčné hity“ – môžete byť šťastní.

 

Toto je aj biznis, kde veľa ľudí malo extrémne šťastie a zarobilo veľa peňazí len z jednej nahrávky. Ale títo ľudia sú tými, ktorí rýchlo zmiznú.

 

Čo sa týka ekonómie a všetkého iného, dozvedel som sa, že európska scéna prechádza zmenami – od obrovských mega akcií k niečomu dôvernejšiemu a undergroundovejšiemu. Je to tak aj z tvojho pohľadu a vnímaš to pozitívne alebo negatívne?

 

Pravdepodobne áno. Poriada sa menej veľkých open air akcií, keďže ľudia majú menej peňazí na utrácanie. Ale niektoré legendárne podujatia stále pokračujú (Streetparade Zurich, Southport Weekender a nejaké Trance a Techno akcie v Holandsku a Nemecku). A stále priťahujú veľa ľudí z celého sveta.

 

Počas mojich vystúpení vidím, že veľké známe kluby v krajinách ako Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko… sú stále silné. Ale existuje veľa menších miest, obzvlášť v krajinách ako UK, Holandsko, Ázia, USA a tiež vo Švajčiarsku.

 

purplemusic

Purple Music dokazuje svoju silu už 13 rokov. Na rozdiel od niektorých labelov vytvorených producentmi si vždy okrem seba angažoval veľa iných umelcov ako Bob Sinclar, Sandy Rivera, Dimitri from Paris… Myslíš si, že toto odovzdanie sa hľadaniu talentov je zodpovedné za úžasnú dlhovekosť Purple Music?

 

Áno, myslím si to. Purple Music som vytvoril so svojou manželkou Manuelou, ktorá má za sebou 20 ročné skúsenosti v hudobnej brandži. Spojili sme naše schopnosti za účelom vytvorenia kvalitného nahrávacieho labelu venovaného house music. Pre Purple Music som vytvoril nejaké dobré produkcie a pár remixov, ale radi angažujeme legendárne skvosty, rovnako ako aj objavujeme nové talenty.

Tiež máme radi našu prácu – myslím, že to je kľúč k nášmu úspechu a dlhovekosti.

 

Releasy Purple Music nikdy nepostrádajú duchovný aspekt, veľmi pozitívny odkaz pritakávajúci životu. Je to úmysel – a pociťoval si niekedy, ako majiteľ, pokušenie zavrhnúť niečo komerčnejšie?

 

Vždy som miloval Gospel a som šťastný, že som mohol do svojich produkcií začleniť veľa pozitívnych duchovných odkazov. Ale osobne som veľmi otvorený a nezaujatý. Na Purple Tracks sme zverejnili veľa uplifting, deep a tribal skladieb a myslím si, že niektoré elektronické produkcie môžu byť tiež dobré, ak je hudba tvorená kvalitne. Aj keď elektronická hudba má krátku životnosť, minimal a elektro zvuky priťahujú skôr mladých ľudí.

 

Zdroj: 5chicago.com | Preklad: Eliška

Návrat Classic

Dimitri From Paris

Rozhovor – Dimitri From Paris