Ďaleko od blokovacích zákonov v Sydney alebo gruzínského útlaku klubovej scény v Tbilisi, berlínske nočné kluby a miestna samospráva sú blízkymi spojencami. Z vývoja tohto spojenectva najnovšie vznikol projekt, na čele ktorého stoja nemecká mimovládna organizácia Friends of the Earth Germany (nemecký Priatelia zeme, pozn. prekl.) a organizácia clubliebe e.V., ktorí chcú, aby berlínske kluby v hlavnej úlohe viedli vznik karbónovo neutrálneho mesta do konca roka 2050. „Myslím si, že berlínske kluby sú trendsettermi, nie len v oblasti hudby, ale aj životného štýlu,“ povedal reprezentant Zelenej Strany pre klimatickú ochranu a kultúru klubov, Georg Kössler, počas rozhovoru s DW.

„To je dôvod, prečo sa ako politici v súčasnosti zameriavame na kluby, pretože majú taký dosah. Tisíce ľudí v Berlíne navštevujú kluby, tisíce ľudí prichádzajú do Berlína práve kvôli klubom, takže dokážeme zasiahnuť veľké množstvo ľudí v spolupráci s nimi a vytvorenie zelenších klubov.“ Nový projekt udržateľnosti, ktorý je financovaný berlínskym senátom, sa usiluje a radí klubom, aby nainštalovali ekologickejšie osvetlenie, chladiace a ohrievacie systémy, vodoinštalačné systémy a aby našli spôsob, ako lepšie spravovať svoj odpad. Pravdepodobne najneobvyklejšia iniciatíva zelenej energie, ktorá sa spája s týmto projektom, je myšlienka vybudovania tanečných parketov, ktoré produkujú elektrinu. Udržateľný tanečný parket, myšlienka vysnívaná holandským vynálezcom Daanom Roosegaardom, využíva dlaždice podlahy, ktoré akumulujú energiu tanečníkov a následne ju transformujú na elektrickú energiu, ktorá môže poháňať oboje – osvetlenie nočného klubu aj DJ-ský panel. Tento vynález sa už využíva napríklad v Klube WATT v Rotterdame.

Konstanze Meyer z clublieve e.V. a Friends of the Earth Germany uskutočnili štúdiu v spolupráci s pravidelnými návštevníkmi berlínskych nočných klubov a viac ako 90% respondentov by si želalo, aby boli kluby viac ekologicky udržateľné. Navyše sa viac ako 80% vyjadrilo, že by neváhalo podporiť kluby iniciatívou z ich vlastnej strany.

Dúfam, že ostatné mestá budú vzhliadať k Berlínu a povedia si – To je ale dobrý nápad,“ povedal Kössler. „Chceme, aby boli naše kluby zelenšie a použijeme verejné finančné prostriedky na to, aby sme vytvorili zelené kluby, pretože to má skutočne ďalekosiahly dosah,“ doplnil.

Ak sa chcete dozvedieť viac o projekte ekologicky udržateľného žúrovania, urobíte tak TU.

Zdroj: mixmag.net | Autor článku: Cameron is Mixmag’s Jr. | Preklad: AbrahamPetra

ČLÁNKY Články zo Sveta